REPORTÁŽ: Jubilejní Jizerská 50 se představila v plném lesku – hlavní závod absolvovalo 4 082 běžkařů

Česká běžkyně na lyžích Kateřina Smutná vyhrála v neděli 19. února jubilejní, 50. ročník ČEZ Jizerské padesátky. Švédku Brittu Johanssonovou-Norgrenovou předčila o 10,5 vteřiny a v seriálu dálkových běhů Ski Classics zvítězila popáté za sebou. Mezi muži slavil triumf Nor Morten Pedersen před krajanem a obhájcem loňského prvenství Petterem Eliassenem. Nejlepší Čech, Stanislav Řezáč, dojel téměř s pětiminutovou ztrátou třináctý. Pedersen navíc v čase 1:55:53.1 vytvořil nový rekord trati. Hlavního závodu Jizerské padesátky se zúčastnilo 4 082 běžkařů.

Jizerka

„Byl to neuvěřitelný závod. Diváci mě hnali dopředu, moc jim za to děkuju. Jelo se mi strašně dobře, ale posledních pět kilometrů jsem si opravdu hrábla na dno,“ řekla Kateřina Smutná. Její přípravu na závod v Jizerských horách přitom poznamenalo nachlazení, kterému čelila po vítězném maratonu před týdnem v Itálii.

Pořad 50. ročníku ČEZ Jizerské 50 však byl po oba víkendové dny 18. a 19. února velice bohatý a kromě závodů na nejrůznějších distancích ho doprovázel také pestrý kulturní i společenský program.

25 km: Osmý úspěch Jiřího Ročárka

V sobotu bylo velice hektické zejména dopoledne. Vždyť v rozmezí patnácti minut vyrazila na trať přibližně tisícovka závodníků! V devět hodin startovala Hervis Jizerská 25, následně vyjeli také účastníci ČT Jizerské 10. Ti byli také o něco dříve v cíli.

Závod opanoval Němec Uwe Müller před Ondřejem Gebouským a Tomášem Valouškem, mezi ženami triumfovala Daniela Maleňáková. O chvíli později už se v cílové rovince zjevili také účastníci souběžného závodu. Tradiční, pětadvacetikilometrový běh patřil známým tvářím. Už poosmé protnul cílovou pásku jako první Jiří Ročárek, k páteční výhře na třicetikilometrové trati pak druhé zlato mezi ženami přidala do své sbírky Klára Moravcová.

Odpoledne patřilo štafetovému závodu Jizerská firemní RAUL, kterou po roce opět ovládl tým WSM Forex Robot ve složení Ondrášek, Šlechta, Ročárek a Máka. Závod byl plný zajímavých jmen a diváci tak mohli ve stopě sledovat například Radka Jaroše, Petra Koukala nebo Jana Pirka.

Sobotní program uzavřel ČEZ Energy fest před libereckou radnicí, kde to po The Prostitutes rozbalil David Koller. Naplněné náměstí Dr. Edvarda Beneše si báječnou show užilo plnými doušky.

Veterán jel už pojedenácté

Do cíle hlavního závodu 50. ročníku ČEZ Jizerské padesátky celkem 4 082 běžců. Jedním z nich, který v čase 5 hodin a 49 minut proťal cílovou pásku, byl Jan Tománek. Celou trať však absolvoval na sledgi! Navzdory úctyhodnému výkonu přitom nebyl se svým výkonem zdaleka spokojen.

„Bylo to hodně náročné. Na Jizerce jsem byl nahoře za nějaké dvě hodiny a pět minut, ale poté byla trasa hodně rozbředlá a těžká. Nebylo snadné najít ideální stopu. A navíc se mi tam stala nehoda. Dojížděl jsem závodníka před sebou, ten bohužel upadl a já už nestihl dobrzdit. Vzal jsem ho lyží a urval jsem vázání. Posledních osm kilometrů už bylo o vůli. Stopa v podstatě neexistovala, což je pro sledge docela problém. Už mi docela odcházela ramena a byl jsem rád, že jsem konečně dojel do cíle,“ svěřil se po závodě Jan Tománek, jenž si za svůj výkon zaslouží velké uznání.

Vůbec posledním závodníkem, který letos protnul cílovou pásku, byl třiasedmdesátiletý Václav Konopiský. Jizerskou 50 jel už pojedenácté! „Přihlásil jsem se až tři dny před koncem registrace. Nějak jsem se rozhodl, že zas po letech vyrazím do stopy. A rozhodně nelituju! Ale že bych jel za rok v 74 letech znovu? No, uvidíme,“ smál se v cíli Václav Konopiský. Od organizátorů si vysloužil i speciální trofej a uzavřel letošní ročník ČEZ Jizerské 50.

Jizerská 50 také pomohla potřebným. Nadace ČEZ se rozhodla za každý kilometr, který s použitím aplikace EEP – Pomáhej Pohybem letošního ročníku v hlavním závodě na 50 km ujeli, věnovat 1 Kč pro Centrum handicapovaných lyžařů. Účastníci tak vyjeli částku 203 563 Kč. K ní se ještě připočítá částka, kterou vyšlapali ČEZ Energy zóny na rotopedu v Bedřichově ve výši 51 613 Kč. Celkem Nadace ČEZ věnovala projektu 255 176 Kč.č pro Centrum handicapovaných lyžařů. Krom závodníků mohli přispět i návštěvníci stadionu v Bedřichově, kteří na rotopedu vyšlapali dalších 51.613 Kč.
Celkem tedy Nadace ČEZ věnuje projektu 255.176 Kč.

Závod Ski Classics v dálkovém běhu na lyžích – muži: 1. Pedersen (Nor./BN Bank) 1:55:53,1, 2. Eliassen (Nor./LeasePlan) -0,5, 3. Gjerdalen (Nor./Santander) -1:13,6, 4. Vokujev (Rus./Russian Marathon) -1:13,8, 5. A. Aukland (Nor./Santander) -1:17,1, 6. Östensen (Nor./BN Bank) -1:25,3, …13. Řezáč (ČR/Silvini Madshus) -4:50,8, 21. Ročárek (ČR/Atlas Craft) -9:09,9, 22. Bauer (ČR/Pioneer Investments) -9:10,7, 26. Ondrášek -10:05,8, 27. Šretr (oba ČR/Atlas Craft) -10:49,0.

Závod Ski Classics v dálkovém běhu na lyžích – ženy: 1. Smutná (ČR/Santander) 2:17:34,8, 2. Johanssonová-Norgrenová (Švéd./Lager 157 Ski) -10,5, 3. Slindová (Nor./United Bakeries) -40,4, 4. Lindborgová (Švéd./Serneke) -6:18,5, 5. Lindstedtová (Švéd./SkiProAm) -8:43,9, 6. Heiskanenová (Fin./Robinson Petshop) -10:02,9, …10. Adamová Kožíšková (ČR/Mercedes-Benz Atomic) -17:04,7, 11. Kocumová (ČR/Silvini Madshus) -17:22,3, 14. Bořutová (ČR/Mercedes-Benz Salomon) -23:10,3.