REPORTÁŽ: Mezi otužilci bodovala dálková plavkyně Lenka Štěrbová. V chladné Vltavě zvítězila o prsa

PrahaRekordních 290 plavců se v pátek 26. prosince hodinu před polednem rozhodlo vrhnout do chladných vln Vltavy, kde se přímo u Národního divadla v Praze konal již 68. ročník oblíbené otužilecké akce – Memoriál Alfreda Nikodéma.

„Do závodů se přihlásilo 218 mužů a 72 žen a atmosféra byla naprosto úžasná. Krásné bylo, že asi půl hodiny před začátkem závodu začalo mírně sněžit a všude byl lehký poprašek. To jsme vůbec nečekali, bývá to málokdy. Ale o to víc to umocnilo krásnou povánoční atmosféru celé akce,“  řekl spokojený Tomáš Prokop, ředitel soutěže a předseda pořádajícího I. plaveckého klubu otužilců Praha.

Ovšem i ze závodního hlediska bylo na co se dívat. Otužilci absolvovali tratě v délce 100 a 300 metrů, ovšem ten největší souboj se odehrál na hlavní soutěžní a zároveň nejdelší trati 750 metrů. Do toho závodu nastoupilo 84 soutěžících a byl to jednoznačně vrchol dne. Mezi plavci se mimo jiné objevili i dva přemožitelé kanálu La Manche, Lenka Štěrbová a Rostislav Vítek, který legendární kanál překonal v roce 2009 v historicky pátém nejlepším čase. A právě tato dvojice spolu v cílové rovince sváděla velký boj. Z vítězství se nakonec stejně jako loni radovala dálková plavkyně Lenka Štěrbová, která při finiši měla navrch maximálně tak délkou své dlaně. Těsný závod pak vyhrála doslova o prsa.

_MG_0627 kopie _MG_0686 kopie _MG_0736 kopie _MG_0742 kopie _MG_0777 kopie

Dramatický souboj sledovaly ze břehů přibližně dva tisíce nadšených diváků, pro které byl pohled na odvážlivce v plavkách zajímavou a přitom každoroční atrakcí při procházce Prahou. Mezi účastníky se objevila i řada zahraničních plavců, například manželský pár z Estonska, jehož mužská polovička dosáhla mezi muži čtvrtého nejlepšího času. Mezi účastníky se objevil i známý český herec Jiří Langmajer.

Součástí Memoriálu Alfreda Nikodéma byla i týmová soutěž O pohár starosty Městské části Praha 1, kde o vítězi rozhodovalo složení družstva ze tří nejlépe umístěných plavců jednotlivých zúčastněných klubů. „Ačkoliv to mohlo být smíšené družstvo, vítězem této soutěže se stal ryze dívčí tým z Pardubic. Holky nás prostě dlouhodobě pěkně válcují,“ smál se Tomáš Prokop.

_MG_0803 kopie _MG_0808 kopie _MG_0842 kopie _MG_0859 kopie _MG_0887 kopie

Slavnostní vyhlášení a ocenění nejúspěšnějších plavců se poprvé odehrálo v Malém sále Paláce Žofín. Ceremoniálu se osobně zúčastnil i starosta první městské části v Praze Oldřich Lomecký, který nejprve uvítal všechny účastníky na startovním molu, aby poté předal pohár vítěznému družstvu, ale i přemožitelům kanálu La Manche.

Za Českou unii sportu se zúčastnil Karel Kocura. Jedním z předávajících byl také patron projektu ČUS SPORTUJ S NÁMI herec a režisér Jakub Kohák, který raději v teple předával trofeje, než aby se osmělil a skočil do Vltavy spolu s ostatními. Ovšem měl pro to originální vysvětlení. „Říkal mi, že je voda ještě moc teplá, takže do ní nepoleze. A že si počká, až ještě víc zchladne,“ pobavila Tomáše Prokopa bezprostřední reakce hvězdného patrona, což v zápětí potvrdil i sám Jakub Kohák.

„Byla to vynikající akce, ani jsem nevěděl, že je v České republice tolik otužilců. Na mě je ale tahle voda moc teplá, já bych potřeboval zcela jiné podmínky. Já se chodím koupat do ledového moře, třeba jako je v jihoafrickém Kapském městě. Tam to mám moc rád. Byly tu dnes moc pěkné výkony. Zajímavé je, že se chlapi nechali pokořit dívkou, když vyhrála Lenka Štěrbová. Všichni asi byli pěkně prokřehlí, ale to už k takové akci prostě patří. Na druhou stranu, co bychom dělali bez zimy. Jenom bychom se pekli,“ dodal s humorem sobě vlastním Jakub Kohák.