REPORTÁŽ: Jarní pochodl provedl turisty po krásách okolí Starého Plzence

Jarní pochodJarní turistickou sezonu na Plzeňsku  již tradičně otevřel  Jarní pochod, jenž se uskutečnil v sobotu 28. března. Třicátého prvního ročníku, který byl letos zařazen rovněž do kalendáře akcí Plzeň 2015 – Evropské hlavní město kultury se účastnilo kolem sto padesáti nadšenců. Na výběr měli čtyři pěší a jednu cyklistickou trasu, a protože na cestu svítilo sluníčko, mohli si všichni naplno vychutnávat krásnou přírodu a památky v okolí Starého Plzence.

„S letošním ročníkem jsem moc spokojená, nebylo zde sice jako při loňském jubilejním ročníku 400 účastníků, zato nám ale vyšlo počasí a mám jen samé kladné ohlasy. Dokonce přijeli zájemci z Liberce a Pardubic,“ hodnotí akci organizátorka Věra Melounová z Klubu českých turistů Fakultní nemocnice Plzeň.

Na pěší trasy dlouhé 6, 12, 18 a 32 kilometrů vyrazili turisté brzy ráno nově od Lidového domu v Plzni – Černicích. Největší zájem byl mezi účastníky o kratší varianty.

„Okruhy jsme se snažili připravit tak, aby spojovaly zajímavá místa na Plzeňsku. Všechny trasy tak vedly například kolem zříceniny hradu Radyně, jež zde stojí již od 12. století. Některé vedly Starým Plzencem, který byl založen dříve než město Plzeň a má bohatou historii. Velmi zajímavá byla také trasa, která kopírovala z části naučnou stezku ve Starém Plzenci, kde jsou podél cesty umístěné naučné tabule, což se líbilo zejména rodinám s dětmi. Nezapomněli jsme ani na Rotundu sv. Petra a Pavla, která se řadí k  nejstarším v Čechách,“ popisuje zajímavé body, jež zpříjemňovaly pochod účastníkům, Věra Melounová.

Jarni_pochod1 Jarni_pochod2 Jarni_pochod3

Na nejdelší, dvaatřicetikilometrovou pěší trasu vedoucí přes Šťáhlavy, Neslivský potok a Sedlec se vydalo 15 nejzdatnějších turistů. Během pochodu je čekalo dobrodružství v podobě překonání Hádeckého potoka, protože lávka, která zde obvykle stojí, byla po zimě poškozená, takže nezbývalo, než sebrat odvahu a přelézt přes její trosky. Během pochodu se mohli všichni pochodníci občerstvit na vrchu u Radyně, kde organizátoři z bývalé restaurace připravili provizorní bufet.

Jarní pochod umožňil také účastníkům, aby se zapojili do akce  vyhlášené Klubem českých turistů na podporu výstavby chaty na Lysé hoře Vystup na svůj vrchol. Každý, kdo zdolal radyňský vrchol, si mohl zakoupit razítko za 10 korun a přispěl tím na výstavbu chaty na Lysé hoře, jež je majetkem Klubu českých turistů. Za odměnu si všichni na památku odnesli diplom.