REPORTÁŽ: Lázské nemehlo se povedlo – v Brdech padl rekord

Lazske nemehloZ dobrého nápadu vytáhnout lidi ven do přírody se stal kvalitní turistický pochod. Putování Lázského nemehla po Brdech na Příbramsku pořádaný šestičlennou skupinou turistických nadšenců, kteří jsou už dnes součástí Sokola Vrtule Láz, měl na pořadu třetí ročník. V sobotu 7. března padl účastnický rekord – pořadatelům se prezentovalo 404 lidí!

Nultý ročník přitom absolvovalo 123 zájemců, v roce 2013 jich bylo 203 a v loňském roce  dokonce 340. „Rekord samozřejmě potěší, i když jen pro něj tenhle pochod neděláme. Jsme rádi, že se lidi dostanou do přírody a my jim můžeme nabídnout zajímavou trasu,“ řekla Marie Vošmiková, jedna z organizátorek akce.

Každý rok je v Brdech stanoven jiný cíl – trasy už vedly k vodním nádržím, pramenům Litavky i k památnému stromu. „Letos jsme zvolili jezírko U poustevníka, odkud byla možnost při cestě zpět do cíle zvolit kratší nebo delší trasu. Umístili jsme sem i občerstvovací stanici, kde jsme lidem za jejich dobrovolné startovné nabídli koláče a čaj. V cíli to pak byla klobása a čaj, a kdo chtěl, mohl si opéct buřt přímo na ohni. Komu během pochodu hodně vyhládlo, v cíli si přikoupil bramborák upečený na kameni přímo před jeho zraky,“ uvedla Marie Vošmiková.

Lázské nemehlo Lázské nemehlo Lázské nemehlo Lázské nemehlo Lázské nemehlo

Startovalo se z lázského hřiště, odkud pochodníci vyrazili směr Žernová – Perkanská lesní cesta – Skelná Huť – jezírko a dále volili ze dvou tras. Kratší, devítikilometrová vedla směrem na Zavírku – chaty na Žernové zpět do místa startu. Delší, třináctikilometrová pak směřovala na Pilskou vodní nádrž – Lesní cestu Struhy – Žernovou a zpět na hřiště.

Letos poprvé mohli zájemci trasu absolvovat s průvodcem. Při startu obdržel od pořadatelů pověřovací listinu k výkonu čestné funkce Brdského průvodce Petr Milec. Ten poutníkům cestou přibližoval zajímavosti jednotlivých míst. Ti se na březích jezírka U poustevníka dokonce setkali s duchem poustevníka, který v těchto místech kdysi přebýval.

Lázské nemehlo Lázské nemehlo Lázské nemehlo Lázské nemehlo Lázské nemehlo

Pravidelným účastníkem pochodu je třiašedesátiletý technik Josef Šourek z Lázu: „Byl to moc dobrý nápad. Chodím od nultého ročníku a rok od roku je tenhle pochod lepší. Každý rok nás čeká nějaká novinka, která akci oživí. Není to vůbec o tom hrrr tam a hrrr zpátky. Letos nám navíc přálo počasí, Bylo slunečno, trochu vál vítr, v lesních úsecích, kde je ještě umrznuto, jsme narazili i na velké zbytky sněhu. Organizátoři mají můj dík, povedlo se jim, to. Za rok půjdu určitě zase!“

Lázské nemehlo Lázské nemehlo Lázské nemehlo Lázské nemehlo Lázské nemehlo

Pravidelní účastníci se těšili na inovaci tradiční hymny, se kterou pochod zahajují turističtí nadšenci, kteří chodí pochod s maketou kravského vemene představující Lázské nemehlo.

„Od sponzorů jsme získali knihy a drobné ceny, které jsme rozdělili mezi účastníky. Krásné knihy dostalo devět nejstarších účastníků ve věku od 70 do 94 let, aktérři kulturního vystoupení  a další vylosovaní hosté.  Děti si odnesly zase knihy pro mládež, bloky a drobné hračky. Plyšáka obdržel nejmladší účastník – tříměsíční miminko, které trasu projelo v kočárku,“ popsala hezkou tečku za pochodem  Marie Vošmiková.