REPORTÁŽ: Mosty u Jablunkova: O vítězství nešlo, důležitá byla především pohoda

Mosty u JablunkovaPo loňské neplánované pauze, kterou zavinil totální nedostatek sněhu, se letos opět uskutečnily populární veřejné lyžařské závody, které pořádá TJ Sokol Mosty u Jablunkova. Dvoukolový obří slalom měl na programu už 39. ročník  a na prostřední sjezdovce skiareálu ho v první jarní den absolvovalo v devíti kategoriích 82 závodníků, mezi kterými byli i lyžaři z Polska a ze Slovenska. Závodu přálo počasí, bylo slunečno a přimrzlo.

„Podařilo se nám připravit kvalitní závody, podmínky měli všichni závodníci stejné a trať vydržely. Byly postavené dvě – ta pro kategorie Baby a ročník narození 2006 –2005 však měla snížený start. Vytvořit  dvě tratě jsme se rozhodli den před závody vzhledem k příznivým klimatickým podmínkám, neboť ráno byla trať promrzlá.  Neřešili  jsme žádný protest, neměli nikoho zraněného, v pořadatelském sboru i startovním poli vládla spokojenost. Trať a profil závodů odpovídal zaměření veřejných závodů, slalomové brány byly mírně přivřené, a to z důvodu promrzlé, ale zato velice kvalitní pisty.  Cílem bylo, abychom si všichni, zejména však děti, užili pěkný závodní den. A to se podařilo!“ zhodnotil akci vedoucí závodů a zároveň stavitel tratí Karel Bury.

Na přípravě a samotné organizaci závodů se podílela parta čtyřiceti sehraných lidí z lyžařského oddílu. O kopec a podklad dvoukolového závodu se postarala rolba „kočírovaná“ Josefem Lupinskim.

Mosty u Jablunkova Mosty u Jablunkova Mosty u Jablunkova Mosty u Jablunkova Mosty u Jablunkova

„Chceme, aby si u nás zajezdil každý, proto vypisujeme kategorie od těch nejmenších až po dospělé a dříve narozené.  Pro tři nejlepší závodníky z každé kategorie jsme měli připravené medaile, diplom, pohár a věcné ceny, pro děti v mládežnických kategoriích pak pytlík sladkostí,“ informoval organizátor Ivo Svoboda.

Na startu závodů nechyběl sedmadvacetiletý technik přípravy staveb Miroslav Szotkowski. „Do patnácti let jsem lyžoval závodně na republikové úrovni, pak už se ze mě stal lyžař rekreační. Veřejné závody jsem poprvé absolvoval v devíti letech a od té doby jsem je nevynechal. Letos to byl opět super zážitek. Tratě byly připraveny kvalitně, organizace klapala – nemělo to chybu a jsem spokojen. I přesto, že jsem, i vzhledem ke své váze, měl trochu problémy ve druhém kole. Ale tady až tak o vítězství a rychlé časy nejde. Každý si chce užít pěkný den na lyžích.“

Prvenství v jednotlivých kategoriích si odnesli: Adriana Zimná (SKI Mosty), Vojtěch Zvědělík (Vrbno pod Pradědem), Malgorzata Szotkowska (SKI Mosty), Ondřej Zvědělík (Vrbno pod Pradědem), Tereza Kreisová (Ostrava), Adam Branny (SKI Mosty), Kateřina Burová , Patrik Kohut (oba TJ Sokol Mosty), Veronika Bugáňová (MB ski club Žilina), Vojciech Kantor (SKI Mosty), Lucie Suszková (Mosty), Barbora Kosová (Oldřichovice), Robert Marosz (Mosty) a Janusz Lewandowski (Koňakov).

Mimochodem – Lyžařský oddíl TJ Sokol Mosty u Jablunkova v minulosti vychoval mj. Ivetu Kohutovou, která se v roce 1999 stala mistryní Slovenska a jezdila závody Světového poháru. Má ve svém středu i vynikající skialpinisty – Marcel Svoboda je mistrem republiky, členové oddílu sjeli na lyžích jako první na světě sopku v Chile.