Chrudimský deník: Velkou cenu Monaka vyhráli reprezentanti, potlesk však zaslouží i ctihodní kmeti

Slatiňany – Jasná obloha a vůně lesa přivítaly v neděli dopoledne na 196 nadšenců, kteří přišli změřit síly na jednom z nejnáročnějších běžeckých okruhů na Chrudimsku. Klikatá lesní trasa plná klesání i prudkých stoupání s celkovým převýšením 200 metrů nese právem jméno Velká cena Monaka. Stejně jako její automobilová kolegyně v Monackém knížectví nepustila ani tentokrát nikoho do cíle zadarmo a řádně potrápila nohy a plíce všech trénovaných vytrvalců.

Běžecká událost, kterou si oblíbili především fajnšmekři tohoto sportu, se v letošním roce stala součástí projektu České unie sportu ČUS sportuj s námi, jehož generálním partnerem jsou České dráhy a mediálním partnerem Deník. A protože je trasa svou náročností mezi běžci proslulá, přijíždí si na ni ověřit svou fyzičku také mnozí čeští atletičtí reprezentanti. Ani letošní, už 35. ročník, nebyl výjimkou.

Kolem desáté hodiny bylo v místě startu u restaurace Monako rušno. Téměř dvě stovky účastníků se zde sešly, aby pokořily 391 metrů vysoký kopec Hůra. „Rekordy tratě sice nepadly, ale i tak jsme viděli vynikající sportovní výkony na tratích o délkách tři, šest a deset kilometrů. V hlavní soutěži se registrovalo 133 běžců, na kratší trasu jich pak vyběhlo 63. Nejrychleji se náročným okruhem prohnal právě reprezentant České republiky v atletice Lukáš Gdula v čase 34:36 minuty. V kategorii žen si s tratí nejlépe poradila další česká reprezentantka v atletice Táňa Metelková v čase 38:06 minuty,“ popisuje průběh závodu hlavní rozhodčí Jan Zajíc z pořádajícího Klubu rekreačních běžců Chrudim.

Velká cena Monaka však není pouze akcí určenou pro mladší ročníky. Na start se totiž postavili také čtyři veteráni v kategorii nad 75 roků, jež vedl František Tomášek v úctyhodném věku 89 let! Trať úspěšně zdolal a dokonce ukázal záda některým mladším soupeřům.

Nejúspěšnější sportovci v každé kategorii získali zajímavé věcné ceny, všichni si potom na památku odnesli také diplom a účastnickou medaili. Nejrychlejší závodník navíc ještě obdržel zvláštní medaili jubilejního 35. ročníku Velké ceny Monaka.

 

Foto popis|

Region| Východní Čechy