ČRo 1 – Radiožurnál: Olympijští vítězové se zapojili do kampaně propagující pohyb

Sportuj s námi – tak si říká nejnovější osvětová kampaň propagující pohyb mezi dětmi i dospělými. U jejího vzniku a podrobnějších informací o jejích cílech nechyběli ani majitelé zlatých olympijských medailí.

Role iniciátora tohoto projektu se chopila Česká unie sportu za podpory Českých drah – a co ji k tomu přimělo, to vysvětluje její předseda Miroslav Jansta.

„Český sport se dostal do slepé uličky, protože stát zanedbal v této oblasti svoji úlohu stimulační a organizační. Finanční prostředky, které šly do sportu ještě před sedmi lety, tak zmizely. To není jenom Sazkou, ale především ze státního rozpočtu,“ vysvětluje Jansta.

„Chceme z našich prostředků a z prostředků sponzorů pomoci klubům a jednotám v konání akcí, které už dělají a dávno organizují. Co se týká financování a organizování sportu, je povinností státu pro to něco udělat a my jako Česká unie sportu chceme jít příkladem a chceme být nápomocní.“

Olympijská vítězka Eva Samková ochotně spojila svoje jméno s projektem oslovujícím širokou veřejnost a především děti.

„Z vlastní zkušenosti si nedokážu představit, že bych dělala něco jiného, když bych nesportovala. Vždycky jsem ze školy letěla rovnou na trénink. Bavilo mě to a měla jsem pak doma i méně roupů, méně jsem zlobila.“

Dalším slavným patronem je olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý. A co by právě on vzkázal sporadicky sportujícím dětem, které nemají vysoké výkonnostní ambice?

„Motivace ze sportu se dá přenést i do jiných oblastí života a je to o hodně zajímavější než sedět doma u počítače nebo televize. Když sport někoho hodně baví a je v něm úspěšný, tak to samozřejmě může dělat profesionálně, ale nevidím to jako hlavní důvod, proč začít se sportem.“

Při dnešní prezentaci projektu ‚Sportuj s námi‘ nechyběl ani olympijský vítěz z Nagana Dominik Hašek.

Dost možná, že nezávidí tělocvikářům, kteří se v začínajícím školním roce pokusí probudit zájem o sportování u oněch přibližně osmdesáti procent dětí ignorujících pravidelný pohyb.

„Je pravda, že děti tráví stále více času tam, kde my jsme neměli možnost. Je důležité, aby vznikaly nové tělocvičny, nová hřiště na sídlištích. Aby byla možnost sportovat v přírodě. Proto jsem rád přišel takový projekt podpořit,“ dodal bývalý vynikající hokejový brankář Dominik Hašek.