ČRo Regina: Vltavou plavalo téměř 300 otužilců, mráz i sněžení přivítali

Teplota vzduchu nula stupňů Celsia a poměrně silné sněžení.  Přesně také to dnes vypadalo na břehu Slovanského ostrova, kde si otužilci po cestě do vltavské vody, nemohly vynachválit přízeň počasí. Memoriálu Alfreda Nikodéma se zúčastnilo 288 plavců.

68. ročník Memoriálu Alfreda Nikodéma – v tomto roce jako součást projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi  – byl zahájen tradiční formulí „Nazdar, pohov, volno.“  Památku pražského zlatníka a otužilce letos přímo ve Vltavě oslavilo rekordních 288 plavců. Nic na tom nezměnila teplota vzduchu na bodu mrazu ani jiné, pro normálního smrtelníka, ne zrovna ideální plavecké podmínky

„Začalo sněžit, takže otužilecký bůh je nám nakloněn,“ vyhodnotil ředitel závodu Tomáš Prokop.  Přímo ve vodě se v těchto „ideálních podmínkách“ bojovalo na ostré lokty o každý metr. O absolutním vítězi hlavního klání na 750 metrů se rozhodovalo až v samotném finiši. Loňské vítězství obhájila pardubická plavkyně Lenka Štěrbová, která si těsný triumf nad svým reprezentačním trenérem Rostislavem Vítkem také patřičně vychutnávala. „Je to slaďoučký jak med. Med mám hrozně ráda, jsem na něm totálně závislá,“ přirovnala svůj triumf v cíli vítězka. Bez medu, který je rychlým přísunem energie totiž nedá ani ránu snad žádný otužilec.

Výjimkou v tomto směru nebyla ani nejstarší žena na startu letošního ročníku, už 84letá Božena Černá. „Buďte zdravý a budete stále mlád, nezestárnete,“ radí veteránka mezi otužilci. S podobnou motivací se ponořilo do ledové Vltavy hned několik vyznavačů zdravého životního stylu. Jen jeden z nich byl za to ale také bez ohledu na kvalitu času odměněn. Premiérově se totiž uděloval také Pohár generálního ředitele Českého rozhlasu za nejvytrvalejšího otužilce. Získal ho Karel Paul plaval svých 750 metrů více než 24 minut, za tu dobu by vítěz mužského závodu Rostislav Vítek uplaval dva a půl stanového tratě.

V Malém sále Paláce Žofín se ale tleskalo všem stejně. Někteří, jako právě Vítek, pak v sobě ani po velkém výkonu nezapřeli trenérské návyky a pustili se i do rychlokurzu zimního plavání. Po rychlé instruktáži tak v ledové vodě skončil i reportér ČRo Michal Jurman.

Další ročník projektu ČUS Sportuj s námi by mohly obohatit zimní sporty. Rekordních 285 otužilců oslavilo svátek svatého Štěpána v ledové Vltavě Otužilci mají pro 66. ročník Memoriálu Alfréda Nikodéma teplé počasí Memoriál Alfreda Nikodéma přilákal rekordní počet otužilců

 

URL| http://www.rozhlas.cz/_zprava/1436788