Frýdecko-Místecký a třinecký deník: Azimut bavil stovky dětí

Třinec – Třinecký lesopark včera zaplnily pobíhající děti s mapami v rukou. Ve městě se totiž uskutečnil 39. ročník oblíbeného Beskydského azimutu mládeže, který tradičně pořádá oddíl orientačního běhu TJ TŽ Třinec ve spolupráci se ZŠ v Koperníkově ulici. Letos se Beskydský azimut mládeže stal součástí projektu České unie sportu s názvem ČUS sportuj s námi.

Přihlásilo se 19 škol

Ředitelka závodu Anna Gavendová měla radost i z počasí. „V pondělí i v úterý pršelo, takže je zázrak, že to takhle vyšlo. V předpovědi sice hlásili, že bude sluníčko, ale až teď jsem klidná,“ uvedla se začátkem akce. Připomněla, že populárního měření sil v orientaci v terénu se účastní obvykle asi 1500 žáků prvních až pátých tříd základních škol z města a okolí. „Letos se přihlásilo devatenáct škol a bezmála 1900 účastníků,“ zdůraznila nadšená propagátorka orientačního běhu s tím, že za poslední dekádu jde určitě o rekordní počty.

„Je to devětatřicátý ročník, ale musím ještě zjistit, kdy se konal ten první, protože se stalo, že Beskydský azimut mládeže v některém roce nebyl a jindy byly i dva ročníky za rok, na jaře a na podzim. Prakticky od začátku jsme ale chtěli, aby to bylo pro všechny děti,“ zdůraznila s tím, že třeba na atletické závody školy vybírají vždy jen několik nejlepších svých sportovců. Školáci, kteří byli rozděleni do šesti kategorií, si prověřili svůj orientační smysl. „Běželo se dobře,“ shrnul šestiletý Pavel, nejrychlejší závodník z první skupinky dětí. „Nejtěžší bylo běžet bez zastavení,“ konstatoval později osmiletý Jakub Kadlubiec. Jeho kamarád Dominik Czechovski po doběhu uvažoval o tom, že by si orientační běh rád vyzkoušel i na jiných závodech. „Mě by to bavilo,“ prohlásil. Žák druhé třídy Milan Studnička měl radost z toho, že mu v terénu nedošly síly. „Vypálil jsem a držel jsem to celou dobu,“ tvrdil. „Hlavně že neprší. Děti se naučí pohybovat v terénu, pracovat s mapou, orientovat se. Je to fajn,“ poznamenala Marcela Gaurová, učitelka z třinecké ZŠ s polským jazykem vyučovacím. „Děti se těšily a počasí je úžasné. To by člověk ani nevěřil, že bude takhle,“ smála se Martina Labajová, která do Třince přijela se žáky ZŠ Milíkov.

Cíl: přitáhnout děti ke sportu a pohybu

Hlavním cílem soutěže je přitáhnout právě nejmladší generaci ke sportu a pohybu. A po Beskydském azimutu mládeže se oddíl orientačního běhu rozroste o několik členů. „Někteří do oddílu přijdou. Nejsou to davy, ale vždy se najde pár dětí, které to zaujme,“ řekla Deníku Anna Gavendová a dodala, že zájemcům by mělo být alespoň osm let. „Ta mapa je přece jen trochu složitější,“ uvedla.

Projekt ČUS Sportuj s námi zahrnuje více než 180 vybraných sportovních akcí. Jeho patrony jsou olympijští vítězové Eva Samková a Jaroslav Kulhavy, a také herec a režisér Jakub Kohák.