Jičínský deník: Mikulášský běh přitáhl rekordní účast běžců

Jičín – Devětašedesátá kapitola zatím nekončícího seriálu Mikulášských běhů na Bradech byla napsána. Přestože v sobotu to vypadalo, že díky nepřízni počasí bude účast problematická, v neděli se počasí umoudřiloacílem proběh love třiatřiceti vypsaných kategoriích dalších 471 běžců a počet účastníků setak přehoupl přes hranici 27 tisíc. Díky zapojení do projektu ČUS Sportuj s námi, se lesní areál změnil v běžecký stadion. Sice se nedostavil avizovaný vyslanec herec a režisér Jakub Kohák, ale na kvalitě závodu to rozhodně nebylo znát.

Tradičně s úderem desáté hodiny vyrazili na trať před kamerami České televize nejmladší závodníci narození v roce 2013. Prvními letošními vítězi na trati 25 metrů se stali Kristýnka Kuželová a Kuba Šindelář, oba z Jičína. Do jedenácté hodiny pak dobíhali postupně do cíle závodníci a závodnice hromadných kategorií. V jedenáct hodin se na členitou trať vydali ve třicetivteřinových intervalech mladší žáci a žákyně, aby je postupně vystřídali veteráni v čele s letošním nejstarším účastníkem Václavem Honcem ze Sokola Pražského, rok narození 1938. Posléze následovaly další kategorie až po hlavní závod žen, ve kterém obhájila své loňské prvenství odchovankyně jičínské atletiky, dnes závodnice USK Praha Radka Hanzlová a zaostala o pouhé dvě vteřiny za traťovým rekordem. V závodě mužů se tentokrát na startu neobjevil trojnásobný vítěz z let minulých, reprezentant v orientačním běhu Jan Procházka, a tak se na uvolněný trůn vítěze posadil Miloš Auersvald ze Spartaku Praha 4.

Všechny děti v cíli dostaly perníček a ty nejúspěšnější čekala korunovace pod skalou na historických stupních vítězů v podobě dřevěných špalků. Jako originální gratulanti tam na ně čekali obrovitý Mikuláš s čertem a andělem. Právě fotografie s těmito nebeskými postavami patřila mezi drobotinou k nejžádanějším. Na ostatní mládežnické kategorie čekaly věcné ceny od sponzorů. Závodníci dospělých kategorií pak kromě finančních prémií obdrželi od partnera akce ČUS krásné broušené poháry s logem závodů a další věcné ceny od sponzorů. Tato akce se rozhodně vydařila, což je tou nejlepší pozvánkou na příští, jubilejní start s pořadovým číslem 70. Závodit se bude opět první prosincovou neděli „na kopci“.

Výsledky – mladší žáci (1 000 m): Michal Hanyk (Turnov) 5:06 min., mladší žákyně (1 000 m) Eliška Martínková (Turnov) 6:03, starší žáci: Samuel Patkolo (Jičín) 13:31, starší žákyně: Anita Zilmundová (Jičín) 13:43, dorostenci: Prokop Vitvar (Jičín), dorostenky: Anna Kochová (Jičín) 13:47, veteráni I.: Jiří Čivrný (Liberec), veteránky I.: Madla Ticháčková(Jičín) 13:52, veteráni II.:Jan Hellmich (SKC Liberec) 13:11. Junioři a muži: 1. Miloš Auersvald (Spartak Praha 4) 10:10, 2. Jiří Čivrný (Liberec) 10:34, 3. Martin Berka (Turnov) 10:36. Juniorky a ženy: 1. Radka Hanzlová(USK Praha) 11:54, 2. Eliška Auersvaldová (Roprachtice) 13:06, 3. Jana Lenčová (Jičín) 14:08.

Foto popis| PRAVIDELNÝMI ÚČASTNÍKY Mikulášského běhu jsou již tradičně bratři Zikmundovi a Josef Lidický.

Foto autor| Foto: Deník/Josef Hlaváček

Region| Východní Čechy