Kutnohorský deník: Vavřinecký potok pod náporem vodáků – na dorazilo jich téměř 2 500!

Vavřinec – Vavřinecký potok, v němž bývá obvykle vody sotva nad kotníky, se vždy jednou do roka promění v dravou horskou bystřinu plnou jezů, peřejí, náplav, nízkých lávek a nečekaných zúžení. Právě to však navozuje ideální podmínky pro vodáky, kteří se zde o víkendu zúčastnili už 37. ročníku legendárního sjezdařského závodu pro veřejnost. Populární dvoudenní loučení se sezonou přilákalo téměř dva a půl tisíce účastníků, kteří změřili své vodácké dovednosti v pěti kategoriích. Akce se navíc letos stala součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi.

Nováčci se diví, že se „cvaknou“

Trať dlouhá šestnáct kilometrů, která začíná pod hrází rybníka Vavřinec, jenž zásobuje koryto potoka, a končí v Toušicích, není svou náročností rozhodně určena pro začátečníky. Klikatě se točí zalesněným údolím a vyžaduje nejen dobrou fyzickou připravenost, ale také dostatek zkušeností s divokou vodou.

„A stejně to zde každoročně zkoušejí úplní nováčci, které nám sem přivážejí některé cestovní kanceláře! Pak jsou překvapeni, když se „cvaknou“, ale naštěstí to u nás končí jen pár odřeninami a promoklým oblečením.

Nejtěžší jsou úseky, kde jsou brankoviště, jimiž se musí projet. Třeba hned na začátku „dvojka“ na Škrundě dala všem pořádně zabrat. Letos však bylo koryto o něco mírnější než loni, protože je dost změnily a narovnaly loňské povodně,“ řekl jeden z organizátorů akce Jan Škrle z pořádajícího Oddílu vodní turistiky Pečky.

Vodákům přálo téměř letní počasí

Za krásného, téměř letního počasí, se v sobotu dopoledne konaly nejprve závody v pěti hlavních kategoriích – muži K1, ženy K1 a pak bez rozdílu pohlaví C1, K2 a GMX (nafukovací čluny). Představily se v nich tři stovky účastníků. Letošní 37. ročník Vavřineckého potoka se jel současně jako Memoriál Milana Marka.

Odpolední část už patřila veřejnosti. Ve stejných kategoriích se uskutečnily vložené závody, do kterých zasáhly více než dvě tisícovky rekreačních vodáků. Také tato čísla napovídají, jak atraktivní akcí je sjezd Vavřineckého potoka. Další stovky návštěvníků povzbuzovaly účastníky na břehu.

Přijel také patron Jakub Kohák

Nechyběl mezi nimi ani patron projektu ČUS sportuj s námi herec a režisér Jakub Kohák s nezbytnou čepicí, ale v nezvyklém smokingu a černých lakýrkách. Účastníky akce, které zdravil hlasitým a srdečným pozdravem „ČUS!“, tak rozdělil na dvě poloviny – u té první vzbuzoval úsměvy, u té druhé vyvolával úžas.

„Trať jsem si neprojel, neboť pořadatelé pro mne nenašli dost velkou loďku, abych se do ní vešel. A navíc jsem s sebou neměl vlastní „šprcku“. To je, jak známo mezi vodáky, ochranná blána, kterou na vodě musíte mít. Bez ní ani nemělo cenu mě k plavbě přemlouvat. Ale příští rok se na start chystám společně s přítelem Vavřincem Hradilkem. Dohodli jsme se, že společně obsadíme deblkanoi a budeme startovat na mnoha významných závodech. Chceme se také stát mistry České republiky a na 38. ročníku Vavřineckého potoka zvítězit!“ pravil Jakub Kohák s humorem sobě vlastním.

Součástí programu byly také vložené závody – 15. ročník závodu O železný hrnec a 3. ročník Noah Kayaks (Memoriál Vládi Vaňhy).

„Podmínky byly letos ideální a účast výborná. Dokonce jsme v jednom okamžiku museli snížit odtok z rybníka, protože vody teklo až moc. Dva týdny před startem jsme vyčistili celé koryto potoka a odřezali padlé stromy, takže žádné riziko nehrozilo. Kromě nešťastníků, kteří se během plavby vykoupali, proběhl závod bez problémů. Ti však na druhou stranu připravili spoustě diváků na břehu veselé zpestření,“ popsal atmosféru akce Jan Škrle.

Sobotní sportovní program ukončilo v Horních Krutech vyhlášení výsledků spojené s karnevalem. Trojice nejlepších závodníků v každé kategorii obdržela poháry a praktické vodácké vybavení.

Nedělní pořad na Vavřineckém potoku už měl pro vodáky nesoutěžní charakter. Pořadatelé pro ně připravili společný sjezd podzimní Dakotou a Vlčím dolem.

 

autor: Vladimír Zemánek, Česká unie sportu

Foto popis| JAKUB KOHÁK přijel s nezbytnou čepicí, ale v nezvyklém smokingu a černých lakýrkách. Rozdělil na dvě diváky na dvě poloviny, u té první vzbuzoval úsměvy, u té druhé vyvolával úžas.

Foto autor| Foto: archiv V. Zemánek

Region| Střední Čechy