Plzeňský deník: Třemošenská padesátka – dva tisíce účastníků a mezi nimi i Jakub Kohák!

Třemošná – Třemošenská padesátka, největší dálkový pochod v Plzeňském kraji, přilákal v sobotu na start přesně 2003 účastníky. Ti se za krásného slunečného počasí vydali na některou ze šesti pěších nebo pěti cykloturistických tras.

Letošní 42. ročník pochodu se stal součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jehož generálním partnerem jsou České dráhy a mediálním partnerem i Deník. Všechny účastníky přijel do Třemošné osobně pozdravit také patron projektu – herec, režisér a všestranný sportovec Jakub Kohák. V doprovodu jednoho ze zakladatelů pochodu Břetislava Steidla absolvoval čtyřkilometrový okruh určený jinak především rodičům s kočárky. Cestou však přičinlivý patron nelenil a kromě toho, že rozdával úsměvy a pohodu, do igelitové tašky sbíral odpadky.

„Jít po boku pana Koháka bylo velice zábavné, užili jsme si spoustu legrace. Rekordní účast jsme zaznamenali před deseti lety, kdy dorazily dva a půl tisíce turistů, ale i ta letošní je výborná. Je dobrou zprávou, že přibývají především rodiče s dětmi. Tento trend nás velice těší, protože naším cílem je dostat mládež od počítačů do přírody,“ pochvaluje si Steidl.

Pro pěší turistiku byly vyhrazeny tratě o délce čtyři, osm, 16, 28, 36 a 50 km, pro cykloturistiku po silnici připravili organizátoři trasy o délce 35 a 71 km, pro terénní o délce 16, 40 a 58 km. Největší zájem veřejnosti byl právě o ty nejkratší – na čtyři kilometry se vydalo 330 zájemců, na osm 699 účastníků. Nejmladším účastníkem se stal Lukáš Schejbal, který se narodil 13. září 2014, takže mu byly pouhé tři týdny! Celé čtyři kilometry krásně prospal v kočárku.

„Tento ročník se skvěle vydařil a podmínky už snad ani nemohly být lepší. Dvaačtyřicátý ročník hodnotím nejvýše za posledních sedmadvacet let. Každý, kdo úspěšně dorazil do cíle, se stal vítězem,“ říká Petr Kule, ředitel Třemošenské padesátky a člen pořádajícího Klubu českých turistů Tatran Třemošná.

Na horském kole zdolal čtyřicetikilometrovou trasu Vladimír Kostelný, ředitel plzeňské oblasti Českých drah. „Jezdím sem pravidelně, protože se mi akce velice líbí a má úžasnou atmosféru. Letos cyklistům dávaly asi nejvíc zabrat lesní úseky s kořeny. Mohu slíbit, že za rok jsem v Třemošné zas,“ řekl nám.

Kohák vymyslel turistický zlepšovák

Patron projektu ČUS Sportuj s námi Jakub Kohák budil na startu, na trase i v cíli pochodu velký rozruch. V dobré náladě absolvoval trať na čtyři kilometry určenou rodinám s dětmi.

* Jak jste se prošel?

Byla to perfektní procházka. Hlavně proto, že semnou šel zakladatel pochodu pan Steidl. Celou cestu jsme si povídali, vzpomínali, užívali krásné přírody a sluníčka. A ještě jsem v lese stačil nasbírat plnou tašku odpadků! Na základě toho jsem vymyslel turistický zlepšovák.

* Jaký?

Že účastníci pochodů budou na startu fasovat igelitky. Buď do nich cestou nasbírají houby, ti ekologičtěji vyspělejší je však budou plnit odpadky.

 * Mimochodem – jaký nejdelší pěší pochod jste dosud v životě absolvoval?

Moje nejdelší trasa je dlouhá už devětatřicet let a stále po ní jdu dál a dál. A doufám, že ještě dlouho půjdu.

 

Foto popis| MEZI ÚČASTNÍKY nechyběl patron projektu – herec, režisér a všestranný sportovec Jakub Kohák (druhý zleva).

Foto autor| Foto: Eva Hromádková

Region| Západní Čechy