Prachatický deník: Lyžaři klasici mají na programu Stašskou 15

Stachy, Zadov – Ne mnoho sportovních akcí se může pyšnit tradicí delší než šest desetiletí. Mezi ně rozhodně patří Stašská 15, jejíž 66. ročník připravují organizátoři z lyžařského oddílu Sokol Stachy. Běžecké závody klasickou technikou se konají v neděli v Lyžařském areálu Zadov.

Název Stašské 15, která se v tomto roce stala součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, je sice odvozen z nejdelší, patnáctikilometrové mužské vzdálenosti, ale je určená registrovaným i neregistrovaným vyznavačům běžek všech věkových kategorií. Pořadatelé očekávají kolem 150 aktivních účastníků.

„V současné době jsou sněhové podmínky na Zadově vynikající. Napadlo asi třicet centimetrů sněhu a stopy jsou perfektně upravené. Jenže trochu nám dělá starost oteplení, které na víkend předpovídají meteorologové. V sobotu by mělo dokonce pršet. Přesto věříme, že se počasí umoudří a že se akce uskuteční v pravé zimní atmosféře,“ přeje si ředitel závodu a předseda Sokola Stachy Zdeněk Albrecht.

Na startu 66. ročníku se na tratích Stašské 15 sejdou nejen senioři, ale závod bývá především přehlídkou mládežnických kategorií. Na trasu dlouhou 500 metrů se jako první vydají v 10 hodin minižáci, po nich následují také další žákovské, dorostenecké a juniorské kategorie. A ani dospělí rekreační běžkaři se nemusejí obávat, že jejich soupeři budou vrcholově trénovaní lyžaři – právě pro ně jsou vypsány kategorie hobby.

„Kdo je Jihočech, měl by si vzít běžky a dorazit na start. Závod bývá tradiční přehlídkou právě jihočeských účastníků, dost k nám jezdí také Západočeši a občas i běžkaři z Německa. Letos je Stašská 15 opět součástí přeboru Jihočeského kraje klasickou technikou,“ připomíná Zdeněk Albrecht. Přihlásit k závodu se lze elektronicky e-mailem na sokolstachy@seznam.cz nejpozději do 18 hodin 10. ledna – v den závodu mají tuto možnost pouze neregistrovaní závodníci do 9.30 hodin. Startovné platí dospělí a dorost ve výši 50 korun, všichni ostatní startují zdarma.