Deník Sport: Samková poprvé posílala bikery do boje

OLYMPIJSKÁ ŠAMPIONKA VE SNOWBOARDCROSSU PODPOŘILA CYKLISTICKÝ MARATON

Snowboardistka Eva Samková pomáhá zvednout lidi z gaučů. Olympijská šampionka je patronkou projektu České unie sportu „ČUS Sportuj s námi“ a jako MTB cyklomaratonu v Kralovicích. KRALOVICE/PRAHA – Čtyři sta sedmdesát závodníků, z toho sto dětí, čekalo na startu na její výstřel. „Nikdy předtím jsem ještě žádné závody nestartovala a ani nedržela v ruce pistoli,“ smála se Samková. „Tahle byla naštěstí malá a snadno se ovládala. Startovala jsem čtyři dětské a tři dospělácké kategorie. Všechny výstřely se mi podařily až na jeden, protože mi zrovna došly náboje – kapsle.“

Tradiční závod na horských kolech nabídl účastníkům okruhy dlouhé 25, 38 a 70 kilometrů, děti jezdily na okruzích v prostoru startu a cíle. Na cyklisty čekal náročný výjezd od řeky Střely z města Plasy a v závěru jim dala pořádně zabrat Potvorská hora s kluzkým terénem plným kořenů.

„Atmosféra byla skvělá, zúčastnilo se hodně závodníků všech věkových kategorií. Hlavně děti byly nadšené, že si mohou zasoutěžit. Některé na startu sice trochu plakaly, ale s pomocí rodičů nakonec vše zvládly,“ líčila Samková.

Olympijská vítězka ze Soči musela minulou sezonu ukončit předčasně kvůli zlomenině kotníku. V současnosti už je v plném tréninku na novou zimu, ale zároveň se aktivně účastní projektu, který má lidi motivovat ke sportu.

„Líbí se mi, když lidé sportují a zúčastňují se akcí, při nichž si mohou nejen změřit síly, ale také se pobavit a užít si dobré nálady,“ říká Samková. „Mou první akcí v projektu Sportuj s námi byla Volejbalová Dřevěnice. Volejbal moc neumím, v přípravě zkoušíme jen beach, ale moji rodiče se mu věnují a dokonce pořádají malý turnaj. Kralovice byly zase cílem vyznavačů cyklistiky a tenhle sport je můj oblíbený.“