Ústecký deník: Noční výšlap na Milešovku přilákal i zahraniční studenty

Netradiční akce s nádechem dobrodružství se vydařila. Navzdory rychle houstnoucí tmě totiž v pátek 7. listopadu večer zaplavil Milešovku zástup turistů, kteří ušli z Ústí nad Labem v rámci 49. ročníku pochodu Milešovka v noci kopcovitým terénem 25 kilometrů. A kolem 22. hodiny, kdy okolí obklopila černočerná noc, nakonec nejvyšší horu Českého středohoří pokořili. Oblíbená akce, která se od roku 2002 pořádá jako Memoriál Hany Vocáskové, se letos stala navíc součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jehož generálním partnerem jsou České dráhy a mediálním partnerem Deník.

Výprava čítající 385 zdatných turistů napříč všemi věkovými skupinami se na cestu vydala mezi 14. a 16. hodinou z areálu Pedagogické fakulty Univerzity J. E. Purkyně. Trasa se v úvodních kilometrech nejprve vinula městem, poté se však zanořila do tmavé venkovské krajiny, kde účastníkům na cestu svítil jen měsíc nebo baterka. Milešovka zpočátku svůj vrchol zahalila mlhou, nicméně při zpáteční cestě se počasí přece jen umoudřilo – nad pochodníky se rozklenula jasná obloha a otevřely se krásné výhledy.

„Letošní výšlap se velice vydařil. Potěšilo nás, že pokořit noční Milešovku přišlo hodně mladých lidí, převážně studentů z naší univerzity. Zároveň však dorazilo také hodně pravidelných návštěvníků, což je velmi dobrá kombinace, která většinou vede k výborné atmosféře. Pohybu, legrace i příjemné konverzace si užili všichni až dosyta. Nejmladšímu účastníkovi bylo pouhých šest let, ale byl v tak skvělé kondici, že na konci trasy nám dokonce pomáhal razítkovat diplomy,“ popsal průběh pochodu jeho ředitel Tomáš Tkáč z pořádající Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Pochod Milešovka v noci se tentokrát pyšnil i mezinárodní účastí, protože noční pěší odysseu absolvovali nejen pravidelní výletníci či studenti z pořádající univerzity, ale také zahraniční studenti z několika zemí, kteří se právě účastní výměnného studijního programu Erasmus. Na neobvyklé milešovské noční sportovní klání se letos přijela podívat také Česká televize, jež připravuje sestřih do magazínu Sport v regionech, který se vysílá ve čtvrtek 13. listopadu. „Nikdo nezabloudil ani se neztratil. Poslední skupinky dosáhly cíle v restauraci U Potoka ve Rtyni nad Bílinou kolem 23. hodiny. Na všechny aktéry tam čekala zasloužená odměna v podobě sušenek, horkého čaje a účastnického diplomu. Unavené výletníky zpět do města odvezly autobusy, které jsme zajistili, ze Rtyně nad Bílinou vlaky nebo autobusy městské hromadné dopravy,“ potvrdil zdárný průběh akce Tomáš Tkáč.

Foto popis| BEZ BATEREK TO NEŠLO. Na Milešovku vyrazily na čtyři stovky účastníků pochodu ještě za světla. To se ale brzy překulilo do všeobklopující tmy.

Foto autor| Foto: Žáci 32. ZŠ Ústí n, L., Tereza Tkáčová

Region| Severní Čechy