REPORTÁŽ: V Boreckém půlmaratonu na Kokořínsku padaly rekordy: traťový i účastnický

Čtvrtý ročník Boreckého půlmaratonu, který na Kokořínsku původně vznikl jako akce určená fotbalistům SK Slavia Velký Borek, měl na startu téměř 400 běžců a běžkyň z celé republiky, mezi nimi byli i čtyři Slováci, dva Němci a jeden Polák.

Boreckýpůlmaraton1

„Z účastnického rekordu, vynikajícího vítězného času i mezinárodní účasti máme samozřejmě velkou radost. Závod se povedl na trati i mimo ni,“ spokojeně konstatoval jeho organizátor, bývalý vynikající ultramaratonec Martin Hunčovský.

Vítězný Jan Mrázek překonal na trase Mšeno – Harasov – Štampach – Lhotka – Hleďsebe – Čepička – Velký Borek svůj traťový rekord z loňska o 1:47 min. V absolutním pořadí se za ním na medailových pozicích prosadili nejrychlejší dva muži kategorie B jedenačtyřicetiletí Jiří Miller a Josef Veber. „Běželo se mi dobře, a abych řekl pravdu, tak dobrý čas jsem ani nečekal. Za mnou však běžel Jirka Miller, kterého jsem se snažil setřást, ale když jsem se ohlížel, pořád se držel na dohled. Takže jsem do toho musel pořád šlapat naplno. Čas nakonec mohl být ještě o fous lepší – na trati mně trochu zazlobila střeva a musel jsem si na půlminutku odskočit.“

Nejrychlejší ženou byla vítězka kategorie B, sedmatřicetiletá Kristýna Junková, kterou její čas zařadil na 82. místo absolutního pořadí: „Byl to můj letošní první půlmaraton. S výkonem jsem byla spokojená, trať jsem absolvovala bez větší krize. V cíli jsem mohla být ještě o něco rychleji – spolu s kolegyní, se kterou jsem byla v čele závodu, jsme si trať nechtěně prodloužily o více než kilometr, protože v inkriminovaném úseku tratě nebylo značení přehledné. Celková organizace celého závodu však byla dobrá a atmosféra výborná.“

Všechny čtyři ročníky absolvoval Martin Nesládek, obránce místních fotbalistů, kteří kopou okresní přebor a v minulosti byli čtyři sezony v I. B třídě: „První ročník půlmaratonu, to byl opravdu takový hec – nikdo z nás do té doby takovou ´kládu´ nikdy neběžel, ale zalíbilo se nám to. Pro mě byl nejtěžší tenhle ročník, protože jsem neměl tolik naběháno. Už moc nekopu, chodím si jen zatrénovat a myslím na ukončení hráčské kariéry.“

Každý závodník dostal upomínkovou medaili, originální diplom, slevové kupony od Sportisima půlmaraton Praha a všichni si v cíli pochutnali na vynikajícím guláši. Hlavní cenou tomboly byla uzená kýta.

Výsledky – absolutní pořadí: 1. Mrázek (Solomon) 1:13:06 hod. (rekord závodu!), 2. Miller (AC Mladá Boleslav) -45,5 s, 3. Veber (LK Tatran Chodov) -1:49,5 min. Vítězové jednotlivých kategorii – muži: Mrázek (Solomon) 1:13:06, Miller (AC Mladá Boleslav) 1:13:51, Bufka (AC Česká Lípa) 1:27:10 a Jirmus (Sokol Ovčáry) 1:33:11, junioři: Procházka (Brno) 1:43:30, ženy: Jiřičková (Craft team Jablonec n. N.) 1:41:33, Junková (Plzeňští běžci) 1:40:46, Šindlerová (iThinkBeer) 1:43:31 a Breburdová (MK Kladno) 1:57:31, juniorky: Šebestová (Mělník) 2:06:54.

V kategorii rodič + dítě měla nejnižší součet časů dvojice Pavel Jirmus, Jakub Hyhlík 3:14:39 hod. (1:33:10 + 1:41:29), ve výsledkové listině bylo šest dvojic. Kategorii družstev vyhrálo MK Kladno (Jan Reichl, Petr Švanda, Pavel Mach, Pavel Hons, Miroslav Vostrý) 4:34:00 hod., ve výsledkové listině bylo 17 týmů. Speciální kategorii člověk + pes vyhrál pár Karel Nový a pes Thorin (americký stafford), který měl čas 1:57:06 hod. – hodnoceno bylo sedm dvojic.