81. Velká Kunratická: Cíl za třemi kopci a třemi potoky

Velka KunratickaVelká Kunratická, legendární běh přes tři kopce a tři potoky, rozepíše v neděli 9. listopadu svůj 81. ročník. Na start u Dolnomlýnského rybníka se stejně jako loni postaví 3 400 účastníků, které prostřednictvím internetu do poloviny října zaregistrovali pořadatelé z Atletického klubu Spartak Praha 4.

Běžecký kros, který původně začal v roce 1934 jako recesistická akce vysokoškolských studentů, se stal jednou z nejpopulárnějších v České republice. Patron tohoto projektu, herec a režisér Jakub Kohák, letos opět nebude chybět na startu.

Na pěti závodních tratích, procházejících chráněným územím Kunratického lesa, je pro zájemce připraveno jednadvacet nejrůznějších věkových kategorií – od nejmladších dětí až po veterány. Hlavním magnetem je však hlavní závod na klasické a velice náročné trati, která měří 3 100 metrů. Běžci v jejím průběhu zdolávají tři kopce včetně pověstného výstupu na Hrádek, kde je čeká na vzdálenosti 60 metrů převýšení 45 metrů, proto stejně důležité jako nohy jsou také jejich ruce.

„Velká Kunratická čelí v posledním letech stále narůstajícímu zájmu veřejnosti, který je potěšující, ale bohužel značně převyšuje nejen limity účastníků nastavené nastavené úřady, ale i možnosti časové, vyplývající z principu intervalového startu. V den závodu bude možné přihlásit ještě zhruba sedmdesát žen na klasickou trať a čtyřicet dorostenců a starších žáků. zbylá startovní čísla budou vydávána od 7 hodin na louce mezi mlýnem a hlasatelnou,“ říká ředitel závodu Miroslav Koubek.

Rekordní počet vytrvalců 9 128 se zúčastnil jubilejního, 50. ročníku v roce 1983, který poctil svou návštěvou i tehdejší předseda Mezinárodního olympijského výboru Juan Antonio Samaranch. Masivní účast i v dalších letech však výrazně zatěžovala přírodní prostředí kunratického lesa, a tak bylo nutné přijmout opatření regulující účast. V současné době pořadatelé registrují 3 400 zájemců, z nichž jen 1 750 může absolvovat trať přes Hrádek.

Přes tři kilometry dlouhá trať přitom rozhodně není pro netrénované začátečníky. Naopak – vyžaduje předchozí trénink i výbornou kondici.

„Velká Kunratická je od svého počátku takový zvláštní fenomén. Moc si na ní nezaběháte, ale ať se snažíte běžet volně, nebo do toho dát všechno, vždy budete v cíli lapat po dechu. A to přesto, že posledních 700 metrů se běží většinou z kopce. Hrádek s člověkem zacloumá, prostě jej musí každý nějak vylézt, ale měl by se snažit to dělat hlavou a nervat se s ním. Lézt po čtyřech tam není žádná ostuda. Čím víc se s Hrádkem budete prát, čím víc se budete snažit ho vyběhnout, tím hůř pro vás v další části trati. A při seběhu z Hrádku jde hlavně o přežití, tam je nutná maximální opatrnost,“ nabízí recept na úspěšné zvládnutí závodu Miloš Škorpil, známý český ultramaratonec a propagátor běhu.

Nejvíc účastí v historii nasbíral Karel Šerpán, který Velkou Kunratickou běžel loni po jedenašedesáté, mezi ženami vede Miloslava Ročňáková s loňským, už čtyřicátým zápisem. Traťový rekord drží od roku 1979 časem 10:58,9 min. devítinásobný vítěz Vlastimil Zwiefelhofer. Ženy běžely přes Hrádek poprvé v roce 2008 – dosud nejrychlejší byla o čtyři roky později Kamila Gregorová časem 13:58,1 min.

Do Kunratic jezdí autobusy městské hromadné dopravy – vystupuje se na zastávce na Kostelním náměstí. Start a cíl závodu je u Dolnomlýnského rybníku.