85. Velká kunratická: Tečku za sezonou obstará tradičně běh přes tři kopce a potoky

Velká kunratická je jeden z nejstarších běžeckých závodů v Čechách, který se běhá vždy druhou listopadovou neděli v Kunratickém lese v Praze. Tradiční tečka za běžeckou sezonou v hlavním městě se koná bez přerušení od roku 1934. Akce je známá náročným profilem a oblíbená pro svou unikátní atmosféru. Navíc je charakteristická účastí celých rodin v několika generacích – od nejmenších dětí až po seniory v důchodovém věku.

Legendární běh přes tři kopce a tři potoky, rozepíše v neděli 11. listopadu svůj 85. ročník. Na start u Dolnomlýnského rybníka se stejně jako loni postaví 3 400 účastníků, které prostřednictvím internetu průběhu října zaregistrovali pořadatelé z Atletického klubu Spartak Praha 4. Běhá se na šesti tratích o délkách 370 až 3100 metrů a vyhlašuje se úctyhodných 27 kategorií.

„Velká Kunratická čelí v posledních letech stále narůstajícímu zájmu veřejnosti, který je potěšující, ale bohužel značně převyšuje nejen limity účastníků nastavené úřady, ale i možnosti časové, vyplývající z principu intervalového startu. Kvůli ochraně přírody můžeme zaregistrovat 3 600 zájemců, z nichž však jen 2 700 absolvuje trať přes Hrádek,“ vysvětluje jeden z organizátorů běhu Rostislav Šulc.

Letos se budou moci závodu zúčastnit pouze online registrovaní běžci – dokoupení startovních čísel nebude možné. Jako první se vydají na trať od altánu v 8,30 hodin starší žákyně a dorostenky (1 330 m) po modré trase. Žlutá trať je vyhrazena od 8,45 hodin starším žákům a dorostencům (1 900 m), stejně jako od 9 hodin juniorkám a ženám (1 900 m). Červená trasa (3 100 m) je určena mužům, juniorům a ženám mířícím na Hrádek – budou na ni postupně vybíhat od 10 hodin.

Dětské kategorie proběhnou v úseku nad mlýnem. Na bílé linii je otevřou v 9,50 hodin mladší žáci (840 m). Po nich přijdou v 10,25 hodin na řadu na shodné vzdálenosti mladší žákyně. Růžová barva provede na 370 od 11 hodin mladší chlapce a od 11,40 mladší děvčata. Po zelené (630 m) zakončí dětské kategorie ve 12,30 hodin starší chlapci a ve 13,10 i starší děvčata.

„Do kategorie Veteráni Velké Kunratické“ spadají všichni závodníci a závodnice, kteří mají alespoň dvacet startů v dospělé kategorii. Ti už tradičně zahajují hlavní závod. Veterán s nejvyšším počtem startů, který je přihlášen na aktuální ročník, vybíhá na trať vždy s číslem 1 na hrudi,“ vysvětluje Rostislav Šulc.

Všechny tratě a kategorie startují po dvojicích podle startovního čísla intervalovým způsobem po deseti vteřinách. Čipy pro měření času jsou zabudovány přímo ve startovních číslech.

„Na Velké Kunratické si moc nezaběháte, ale ať se snažíte běžet volně, nebo do toho dát všechno, vždy budete v cíli lapat po dechu. A to přesto, že posledních 700 metrů se běží většinou z kopce. Hrádek s člověkem zacloumá, prostě jej musí každý nějak vylézt, ale měl by se snažit to dělat hlavou a nervat se s ním. Lézt po čtyřech tam není žádná ostuda,“ nabízí recept na úspěšné zvládnutí závodu Miloš Škorpil, známý český ultramaratonec a propagátor běhu.

Do Kunratic jezdí autobusy městské hromadné dopravy – vystupuje se na zastávce na Kostelním náměstí. Start a cíl závodu je u Dolnomlýnského rybníka.