Babí léto zve běžce do stop lyžařské Jizerské 50

Hřebínek, Smědava, Jizerka či Olivetská hora. To jsou místa, která sjíždí elitní běžkaři i tzv. hobbíci při slavném zimním závodu v běhu na lyžích Jizerská 50. V sobotu 2. září však budou mít zájemci příležitost poznat je v období babího léta před tím, než je zasype sníh. Za účasti zhruba 2 500 účastníků zde odstartuje běžecký závod Jizerská 50 RUN.

Zájemci se mohou vydat krásnou přírodou Jizerských hor na tratě dlouhé 12 a 23 kilometrů. Na ty největší borce však čeká výzva v podobě ultramaratonské trasy na 50 kilometrů, která je zavede až na známou Jizerku. Závodníci musejí tyto trasy zdolat ve stanoveném časovém limitu – 8 hodin (50 km), 3,5 hodiny (23 km), 3 hodiny (12 km). Přestože se závod poběží v horách, není třeba se obávat náročných terénů a trailů. Povrch tratí tvoří ze 60 % asfalt, ze 20 % perk a lesní cesty a ze 20 % panely uprostřed s perkem.

Zázemí a prostor startu a cíle se nachází přímo na Lyžařském stadionu v Bedřichově. V blízkosti startu se nachází autobusová zastávka Bedřichov, kam jedou pravidelné spoje z Liberce i Jablonce nad Nisou. Také čtyři oficiální parkoviště nabízejí dostatečnou kapacitu řidičům automobilů či autobusů.

Mnozí účastníci se shodují v názoru, že trasa na 23 kilometrů je ze všech závodů, jež se konají v rámci Jizerské 50 RUN nejhezčí. Půlmaraton je magická vzdálenost, kterou si dávají za cíl všichni, kdo se pravidelně věnují běhu. Letos se vydají i po novém a nádherném lesním úseku. Za Vládní se cesta nestočí k Melzerově pomníku, ale pokračuje po naučné stezce Lesy Jizerských hor až k sedlu Maliníku. Poté aktéry zavede až pod přehradu Černá Nisa. Neméně krásný úsek se nachází na krásné lesní cestičce směrem na Hřebínek, což je zhruba 13. až 15. kilometr trasy.

Organizátoři myslí i na časté a kvalitní občerstvení. Na trase 12 km jsou připravené čtyři občerstvovací stanice, na trase 23 km jich je pět a na ultramaratonské trase 50 km dokonce jedenáct. Zázemí závodu nabídne i další formy občerstvení, v Birell stanu budou k dispozici alko i nealko nápoje. Před i po závodě budete mít možnost nechat se zatejpovat od profesionálů. Každý účastník najde ve startovním balíčku unikátní turistickou vizitku. V cíli obdrží originální dřevěnou medaili a SMS se svým časem a výsledkem. Těšit se může také na své fotografie ze závodu a diplom zdarma ke stažení. V závěrečné tombole lze vyhrát kolo v hodnotě téměř 30 tisíc korun.

Závodit však mohou i malí špunti. Na děti do 15 let čekají tratě na 500 m a 1 km. Vítězové dostanou pěkné ceny. A rodičům, kteří budou zrovna na trati svého závodu, se o ratolesti postarají vychovatelky v Úschovně dětí, kterou připravily Lesy ČR.

Zajímavé jsou i týmové soutěže. V kategorii Slow motion zvítězí družstvo, který na trati stráví nejvíce času. Platí zde, že čím početnější tým, tím je větší šance na výhru. Smíšené páry mohou zase soupeřit v kategorii Tandem – podmínkou je, aby jeden člen týmu běžel 12 km a druhý 23 km.

Online registrace na závod vypršela 27. srpna o půlnoci. Ultramaratonská trasa se „vyprodala“ už v průběhu července. Prezentace a výdej čísel probíhá v Bedřichově nejen v sobotu 2. září od 7 hodin, ale také už také v pátek 1. září od 16 do 20 hodin.

Závod na 50 km startuje v 9,30 hodin. V 9,45 h je na programu start dětských kategorií. V 11 h vyrazí na trať účastníci běhu na 23 km a v 11,15 h i na 12 km.