Bazény po celé republice se opět po roce zapojí do Plavecké soutěže měst

35 bazénů, 34 měst. Ve středu 5. září republiku opět ovládne Plavecká soutěž měst. Foto: ČASPV/Volary

Dva roky obcházel tuzemský sport přízrak koronavirové pandemie, letos se konečně vše vrací do zajetých kolejí – rovněž Plavecká soutěž měst, která ještě loni musela zohledňovat řadu omezení a jež se uskuteční ve středu 5. října po celé České republice už po jedenatřicáté. Stejně jako v minulých dvou ročnících, i tentokrát bude patronkou projektu dvojnásobná mistryně Evropy, olympionička a mnohonásobná česká rekordmanka Petra Weber-Chocová.

„Možnost startovat budou mít plavci všech věkových kategorií, kteří uplavou libovolným způsobem 100 metrů a kteří se chtějí stát ‚sportovním reprezentantem‘ svého města. Pořadatelé mají bodovací tabulky přizpůsobené věku a pohlaví a podle těchto tabulek hodnotí dosažené výkony. Bodový součet za nejlepší výkony určuje pořadí v soutěži měst,“ vysvětluje princip závodu, do nějž se každoročně zapojují zájemci všech věkových kategorií od předškolních dětí po seniory, předseda pořádající České asociace sport pro všechny a garant Plavecké soutěže měst 2022 Miroslav Zítko.

Rekordní účast zaznamenali organizátoři v roce 2019, kdy se zapojilo celkem 11 162 plavců, letos doufají, že by se číslo mohlo povést i překonat, mimo jiné díky premiérové účasti bazénu Praha-Podolí. K účasti stačí dorazit kdykoliv v průběhu celého středy 5. října do některého ze 34 zapojených bazénů, nahlásit se na místě a zdolat povinnou stometrovou vzdálenost. Večer ve 21,30 hodin pak bude po propočtech známo, které z měst si tentokrát odnese vítězství.

Bojovat mezi sebou budou města ve třech různých kategoriích – A do 20 tisíc obyvatel, B do 50 tisíc obyvatel a C nad 50 tisíc obyvatel. V té první se střetnou Beroun, Česká Ves, Hlinsko, Hořice, Jilemnice, Kravaře, Kuřim, Litomyšl, Lovosice, Náchod, Neratovice, Nové Město na Moravě, Litovel, Rumburk, Rychnov nad Kněžnou, Skuteč, Tanvald, Uherský Brod a Volary. Ve druhé zabojují o prvenství Bohumín, Česká Lípa, Hodonín, Chrudim, Kopřivnice, Kutná Hora, Orlová, Teplice a Vsetín. Kategorie největších měst pak potvrdí formu plavců z Frýdku-Místku, Hradce Králové, Liberce, Mostu, Pardubic a Prahy.

„Většina bazénů se účastní pravidelně, máme tu ale i nováčky, jimiž jsou Jilemnice, Praha, Skuteč a Tanvald. Ve Frýdku-Místku zase budou moct plavci zapisovat výsledky hned ve dvou bazénech, město se ovšem účastní jako jeden celek. Prvenství z loňského roku budou obhajovat ve svých kategoriích Beroun, Bohumín a Pardubice,“ popisuje Radka Mothejzíková z České asociace sport pro všechny.