Běh Kokořínským údolím bude slavit své jubileum tradičně – krásou sportu i krajiny

Mělník-KokořínNejen mimořádný sportovní výkon, ale také spoustu zážitků z krásné krajiny nabídne jubilejní, 30. ročník Běhu Kokořínským údolím, který se uskuteční v sobotu 4. října. Na 25 kilometrů dlouhou trať z Mělníka do Harasova a zpět se vydají závodníci v šesti věkových seniorských kategoriích.

„Kdepak, účastníky nečeká jen rovinka, trať je naopak náročná – a hlavně v samotném závěru. Mělník je na kopci, takže začátek bude příjemný, ale pak na ně čeká nepříjemné, pětikilometrové stoupání na Chloumek a po něm táhlá rovina Kokořínským údolím až do Harasova. A při zpáteční trase těsně před cílem dokonale prověří síly každého vytrvalce stoupání z Pšovky do Mělníka,“ popisuje trať ředitel závodu Svatoslav Lugr a současně předseda Klubu přátel Běhu Kokořínským údolím.

Akce se letos stala součástí projektu České unie sportu ČUS SPORTUJ S NÁMI, jejímž generálním partnerem jsou České dráhy a mediálním partnerem také Deník. Vzhledem k tomu i k příjemnému babímu létu, které pro nadcházející víkend předpovídají meteorologové, očekávají pořadatelé rekordní účast kolem stovky běžců.

„Zvláštním e-mailem jsme obeslali asi 1 400 závodníků, kteří se zúčastnili minulých ročníků a na které jsme měli kontakty. Mnozí z nich se už ozvali a potvrdili start včetně pětinásobného vítěze Mulugety Serbassy, etiopského lékaře žijícího v České republice. Každému účastníkovi pořizujeme z trati fotografii a po skončení akce počítáme tradičně s odvozem běžců, kteří nebudou z Mělníka a okolí, zvláštním autobusem do Prahy,“ připomíná Svatoslav Lugr.

Běh Kokořínským údolím odstartuje v 10 hodin z náměstí Míru v Mělníku, slavnostní vyhlášení vítězů závodu zde proběhne ve 14 hodin. Muži budou závodit ve čtyřech kategoriích A (18-39 let), B (40-49 let), C (50-59 let), D (60 let a více), ženy ve dvou (18-34 let), F (35 let a více).

Loňskými vítězi běhu se stali Antonín Rektor v čase 1:30:22 hod., mezi ženami dominovala Michaela Dimitriadu časem 1:47:15 hod. Absolutní rekord drží zasloužilý mistr sportu Václav Mládek, který v roce 1975 zaběhl čas 1:17:24 hod. Rekordmanem v počtu účastí je s 21 starty Kamil Krpata.

„Běh Kokořínským údolím založili v roce 1970 mladí lyžaři z Mělníka. V roce 1977 ho však zakázal tehdejší Okresní výbor KSČ z politických důvodů. Vadilo mu nejen to, že se konal původně vsrpnu, ale i skutečnost, že se ho účastnilo hodně běžců ze dvou bývalých německých zemí – NDR a NSR. Přijely jich k nám třeba i dvě stovky, scházeli se zde příbuzní i rozdělené rodiny,“ připomíná Svatoslav Lugr.

Více informací o závodě na: http://kpbkumelnik.sweb.cz.