Běh městem Hradec Králové – padne traťový rekord v centru metropole?

Běh městem Hradec královéAčkoli je pondělí 17. listopadu státním svátkem, v Hradci Králové jej oslaví sportem. Ve městě, jež je díky svému rovinatému profilu oblíbené spíše mezi cyklisty, však ani běžci nezahálejí. Přímo v centru města a pořádají čím dál oblíbenější běžecké závody přímo v centru, jedním z nich je také Běh městem Hradec Králové, který se letos uskuteční již po čtyřiadvacáté. Do středu stotisícové metropole vyrazí více než dvě stovky atletů i rekreačních sportovců všech věkových kategorií.

Hlavní závod kategorie mužů a nejmladších veteránů do 44 let odstartuje ve 13:15 hodin. Na Základní škole J. Gočára v Lipkách, kde je umístěn start i cíl, však bude rušno již od dopoledne, neboť nejmladší účastníci se na trať vydají již v 10 hodin ráno.

„Během dlouholeté tradice, kterou má Běh městem Hradec Králové už za sebou, jsme museli čelit mnoha nástrahám, které nám připravilo zejména počasí. Běhalo se ve sněhu, při náledí i v dešti. Letos to ale s počasím vypadá slibně, takže pokud vydrží, dočkáme se snad i traťového rekordu,“ říká s nadějí v hlase hlavní organizátor Jiří Brych z pořádající TJ Ligy 100 Hradec Králové.

Kudy povede trasa či kam jít fandit? Kdo se vydá 17. listopadu na procházku do centra města, určitě se by se měl zastavit u Základní školy J. Gočára, dějiště startu i cíle závodu. Trať povede okolo Sanusu přes most u nemocnice, podél řeky Labe k pedagogické fakultě hradecké univerzity a zpět k základní škole. Tam proběhne na závěr také slavnostní vyhlášení vítězů.

„Závodníci se mohou registrovat celkem ve čtrnácti kategoriích. Pro dětské účastníky jsou určeny kratší okruhy od 200 do 1 800 metrů. Na nejkratší z nich se vydají již předškolní děti, startovat se však také bude například v kategorii mužů nad 75 let. Po okruhu se tedy proběhne hned několik generací. Nejdelší trasa měří 9 700 metrů a trénovaní borci ji zaběhnou obvykle za jednatřicet minut,“ vysvětluje Jiří Brych.

Na první tři nejrychlejší muže a ženy na stupních vítězů čeká finanční odměna. Nejúspěšnější sportovci z řad mládeže obdrží sladkou odměnu, ale i věcné ceny. Nikdo však neodejde s prázdnou, protože v závěru akce pořadatelé připravili stejně jako v loňském roce bohatou tombolu, do které přispívají partneři akce. Po ocenění nejlepších účastníků se bude konat také vyhlášení výsledků celoročního běžeckého podniku Velké ceny východních Čech v bězích.