Běh na Andrlův chlum po roce opět v tradičním lednovém termínu

Běžce čeká cestou na Andrlův chlum 222 metrů převýšení na dvoukilometrové trati. Foto: Město Ústí nad Orlicí/Lukáš Prokeš

Ústí nad Orlicí v sobotu 8. ledna ožije atletikou. Milovníci pohybu na čerstvém vzduchu se zde setkají, aby spolu změřili síly v rámci tradičního Běhu na Andrlův chlum. Cestou na vrchol s rozhlednou budou muset zdolat trať dlouhou dva kilometry s převýšením 222 metrů.

Okolnosti tomu chtěly, že se na akci závodníci naposledy sešli jen před pár měsíci, loňský ročník totiž musel být přeložen na náhradní říjnový termín. Teď již je vše při starém a atleti vyrazí jako tolikrát předtím první sobotu po Novém roce.

„Loni jsme také zaznamenali nejmenší účast, běželo nás asi padesát, rekord přitom máme o sto závodníků vyšší. Tradičně u nás platí, že když je hezky, tak je dost lidí na horách a zájem menší, když naopak počasí zlobí, přijde nám víc lidí. Tak uvidíme, kolik by to mohlo být, za sebe čekám mezi sedmdesáti a sto běžci,“ přiblížila Eva Hüblová z pořádajícího atletického oddílu TJ Jiskra Ústí nad Orlicí.

Závodníci budou vyrážet od 10 hodin od restaurace Mendrik v Ústí nad Orlicí vzhůru na Andrlův Chlum ve skupinkách po dvou až třech intervalovou formou. Závod je vhodný pro všechny věkové a výkonnostní kategorie od dětí až po seniory, traťové rekordy drží časem 8:40 minut Miroslav Vítek z roku 1998 a časem 10:56 minut Adéla Stránská z roku 2018. Loni nastala neobvyklá situace, kdy se o vítězství mezi ženami dělily Jana Matyášová a Michaela Šilarová, které zaznamenaly shodně čas 13:14 minut.

„Pro dospělé máme připravené jako každoročně finanční odměny, pro obě mládežnické kategorie pak věcné ceny – dostanou pitíčka, čokolády a samozřejmě také ovoce. Každý taky po závodě dostane na zahřátí čaj, aby neprochladl,“ uvedla Eva Hüblová