Běh Okolo Panorámy – těžký závod v krásném prostředí

JachymovMáte výdrž, alespoň trochu nasportováno a láká vás horský terén? Pak je blížící se běh Okolo Panorámy právě pro vás. Již 58. ročník oblíbeného přespolního běhu se uskuteční v neděli 5. října v Jáchymově.

Běhu Okolo Panorámy se běžně účastní kolem dvou stovek nadšených závodníků. Letos pořadatelé doufají ještě v další nárůst. Přece jen tu závod existuje už nějaký ten pátek. „Běh Okolo Panorámy je hodně tradiční záležitost, pořádá se zde už po několik generací. Je to jedna z největších akcí v Jáchymově, ne-li největší. Za tu dobu už má prostě svůj zvuk,“ říká ředitel závodu Michal Ficenec.

Pro účastníky jsou připraveny atraktivní běžecké trasy od 150 metrů až pod 7,2 km pro celkem 21 kategorií. Zúčastnit se mohou běžci různého věku, od nejmenších dětí až po superveterány. První skupina závodníků vyběhne na trať z fotbalového stadionu Panorama v 10 hodin, slavnostní vyhlášení výsledků plánují pořadatelé na 13 hodin. Akce bude mít dokonce i významné sportovní hosty, běžce na lyžích Lukáše Bauera a Petru Novákovou, kteří se fanouškům budou věnovat při autogramiádě.

Přestože v počtu kategorií převládají hlavně ty dětské, věkové rozpětí účastníků závodu je skutečně široké. Ve startovním poli figurují závodníci od tří až do sedmdesáti let. Celkově však závod není pro žádné třasořitky. „Trasu uběhnou i amatéři, kteří si poprvé přišli zaběhat, ale ti zkušenější už vědí, že je lepší mít už něco natrénováno, hlavně výdrž. Asi v půlce závodu čeká na běžce ten nejtěžší kus, přibližně 500 metrů dlouhé stoupání po silnici. Myslím, že pro mnohé je to skutečná výzva, ne každý si na ni troufne,“ popisuje nelehkou trať závodu Michal Ficenec.

Z každé kategorie na konci vzejdou tři nejúspěšnější závodníci, kteří obdrží kromě medailí i drobné věcné ceny. Všichni běžci z dětských kategorií se mohou těšit ještě na malé sladkosti. „Spojení s projektem ČUS SPORTUJ S NÁMI nám hlavně finančně moc pomohlo. Oproti minulým ročníkům si minimálně v pořízení cen můžeme dovolit lepší výběr. Věřím, že to účastníci ocení,“ přiznal ředitel závodu Michal Ficenec s tím, že i díky dlouhodobé tradici se i přes obtížnost trasy k běhu Okolo Panorámy lidé pravidelně vracejí. Trať, která vede městem, částečně lesem a místy nabízí skutečně krásný výhled, je tak sama o sobě atraktivní kulisou. „Je to prostě těžký závod v pěkném prostředí,“ dodal závěrem Michal Ficenec.