Běh rodným krajem Emila Zátopka připomene nedožité sté narozeniny olympijského vítěze

Běh rodným krajem Emila Zátopka připomene sto let od narození olympijského vítěze. Foto: Jiří Harašta

Příběh nejslavnějšího a nejúspěšnějšího českého atletického páru všech dob – Emila a Dany Zátopkových – netřeba představovat. Na počest olympionika se v sobotu 17. září bude konat Běh rodným krajem Emila Zátopka, který letos čeká jubilejní, dvacátý ročník.

Akce, která symbolicky spojuje Kopřivnici, kde se olympijský vítěz narodil, s Rožnovem pod Radhoštěm, kde je na Valašském slavíně místo posledního odpočinku manželů Zátopkových, se poprvé uskutečnila v roce 2002 při příležitosti nedožitých osmdesátých narozenin běžce. Každoročně se pak pořádá v souladu s přáním Dany Zátopkové nejbližší sobotu k 19. září, tedy dnu, kdy se roku 1922 oba manželé narodili.

„Letos doufáme v překonání rekordu účasti, což je 253 běžců. Podle dosavadních přihlášek by mohla tentokrát padnout hranice tří set, evidujeme zvýšený zájem vzhledem ke stému výročí narození Emila Zátopka. Hlášenu už máme účast závodníků z řady zemí, míří k nám třeba z partnerských měst Kopřivnice, konkrétně slovenských Bánovců nad Bebravou, italského Castiglione del Lago, polského Myszkówa, německého Zwönitzu a francouzského Trappes. Mezi přihlášenými je překvapivě i Kanaďan. A potom Ukrajinci, z jejich časů se zdá, že budou hodně dobří a budou patřit k favoritům na prvenství. Na ty jsem velmi zvědavý,“ přiblížil Jiří Harašta z pořádajícího Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice.

Běh rodným krajem Emila Zátopka odstartuje v 11 hodin od Technického muzea v Kopřivnici, nedaleko olympionikova památníku. Následně atlety čeká trasa o délce 22,3 kilometru s převýšením 375 metrů vedená zvlněnou krajinou přes Štramberk, Ženklavu, Veřovice a sedlo nad pramenem Jičínky do Rožnova pod Radhoštěm, kde bude v rámci Dřevěného městečka ve Valašském muzeu v přírodě cíl. Po cestě budou navíc muži bojovat na druhém a desátém a ženy na pátém kilometru o prémie v hodnotě 2000 korun. Podmínkou je, že vítěz prémie musí závod dokončit ve stanoveném limitu, jenž je pro muže hodina a tři čtvrtě a pro ženy dvě hodiny.

„Před třemi lety jsme zavedli novinku v podobě závodu štafet, jenž je rok od roku populárnější. První běží deset kilometrů, pak se ve Veřovicích prostřídají a druhý musí absolvovat zbytek. Rovněž je možné zapojit se do závodu tříčlenných týmů, kdy je podmínkou, aby alespoň jedním z členů byla žena,“ vysvětlil Jiří Harašta.

Závodníci se mohou těšit na skvělý servis, po cestě budou tři občerstvovací a jedna osvěžovací stanice, samozřejmostí pak je lékařský dozor. Kromě vytrénovaných vytrvalců si bude moci zazávodit i široká veřejnost v rámci Lidového běhu v Kopřivnici. Dospělí na něj vystartují v sobotu v 8,45 hodin od Městského úřadu Kopřivnice, který v rámci 420 metrů dlouhé trasy obkrouží, aby za účast obdrželi drobný dárek. Posléze si na své přijdou rovněž kluci a holky, jimž je určený Běh dětí Kopřivnicí. Startovat budou po jednotlivých kategoriích od 9 hodin opět od Městského úřadu na tratě v přilehlém okolí, odstupňované podle věku.

„Mám radost, že se opět objeví známé tváře z let minulých. Chybět třeba nebude čtyřiaosmdesátiletý Jiří Engliš, jenž dosud nevynechal jediný ročník, včetně toho úplně prvního, nultého. Předávání cen se potom opět ujme dvojnásobný veslařský olympijský medailista Oldřich Svojanovský. Ti nejlepší se opět mohou těšit na velice zajímavé finanční odměny. Rozdělovat budeme také věcné ceny, například pro nejstaršího a nejmladšího účastníka, nebo vylosujeme náhodně tři adepty, kteří získají cenu útěchy,“ uvedl Jiří Harašta.