Běh rodným krajem Emila Zátopka slibuje silné sportovní i lidské momenty

V tradičním termínu, jímž je nejbližší sobota k 19. září – tedy datu, kdy se před 96 lety ve stejný den narodili legendární atletičtí manželé a reprezentanti Emil a Dana Zátopkovi, se uskuteční Běh rodným krajem Emila Zátopka. Letošní, 16. ročník proběhne 22. září. Stejně jako bylo zvykem v letech minulých, i tentokrát se slavnostního startu ujme dvojnásobná olympijská medailistka v hodu oštěpem Dana Zátopková.

„Posláním našeho závodu je symbolicky propojit Kopřivnici, rodiště Emila Zátopka, s Rožnovem pod Radhoštěm, místem jeho posledního odpočinku na Valašském slavíně. Trasa je to náročná, kopcovitá, i proto jsme se před lety rozhodli nejprve uspořádat zkušební, nultý ročník, abychom viděli, zda se akce vůbec ujme. K naší radosti se tak stalo a navíc letos přivítáme dva závodníky, kteří poběží už posedmnácté – Miroslava Vrobela a Jiřího Engliše, jenž letos oslavil 80 let,“ vysvětluje Jiří Harašta z pořádajícího Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice.

Start hlavního závodu bude nedaleko památníku slavného atleta a mnohonásobného světového rekordmana před Technickým muzeem Kopřivnice v 11 hodin. Cíl čeká běžce o 22,3 km dále v Dřevěném městečku ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Před rokem si cestu na start hlavního závodu našlo rekordních 254 milovníků běhu a letošní počet by se tomuto číslu mohl přiblížit.

Žhavými favority na vítězství budou Keňané z Benedek Teamu, kteří dorazí na závod z Maďarska, cestu na Valašsko podnikne i sedm běžců z partnerských měst Kopřivnice. Zúčastní se ale i deset místních běžeckých nadšenců, kteří si říkají Pomalé šípy. Ti se připravují od nuly druhým rokem každé úterý pod vedením někdejšího maratonského reprezentanta Saši Neuwirtha, a hlavním kritériem je pro ně zúčastnit se a překonat obtížnou trať.

Ráno před hlavním závodem bude patřit dětem a veřejnosti. Před ZŠ Dr. Milady Horákové v Kopřivnici budou postupně od 9 hod startovat děti na tratích odstupňovaných podle věku od 60 do 820 metrů. V 8,45 hodin ze stejného místa vyběhnou dospělí na 410 metrů dlouhou trasu Lidového běhu určeného široké veřejnosti.

„Po doběhu máme připraveno v Rožnově pro návštěvníky překvapení. Od 13,30 hodin vystoupí v Dřevěném městečku lidový soubor z Vacenovic, kde prožila velkou část dětství paní Dana Zátopková. Myslím si, že to bude velice silný a dojemný moment a nikdo by si ho neměl nechat ujít,“ líčí sobotní doprovodný program Jiří Harašta.