Běh rodným krajem Emila Zátopka tradičně odstartuje Dana Zátopková

KoprivnicePamětní závod z rodiště Emila Zátopka, města Kopřivnice, do místa jeho posledního odpočinku v Rožnově pod Radhoštěm. To je stěžejní podtitul Běhu rodným krajem Emila Zátopka, jenž je věnován odkazu slavného atleta a jednoho z nejlepších světových olympioniků všech dob.

V sobotu 20. září, což je opět nejbližší sobota od data narození fenomenálního závodníka (*19. 9. 1922), se závod uskuteční již podvanácté. Na trať dlouhou 22,3 km vyběhnou závodníci starší 18 let od Zátopkova památníku v Kopřivnici, cíl je čeká u Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Role startérky se již tradičně ujme Dana Zátopková.

„S paní Zátopkovou máme skvělé vztahy, vždy za námi ráda přijíždí. Za celou dobu pořádání závodů chyběla pouze jednou. Dokonce na organizaci sama finančně přispívá,“ říká Jiří Harašta, ředitel a iniciátor Běhu rodným krajem Emila Zátopka, který má zkušeností na rozdávání.

„Sám jsem 30 let běhal, absolvoval jsem 63 maratonských závodů, dvakrát jsem v rámci přípravy oběhl zeměkouli. Myslím tedy, že zkušenosti mám a mohu je jako organizátor předávat dál,“doplňuje Jiří Harašta, který před lety celý závod i trať vymyslel a pro letošní ročník vede stodvacetičlenný organizační tým, jenž pilně pracuje již od března.

V minulosti se pravidelně Běhu rodným krajem Emila Zátopka účastnily dvě stovky běžců, stejnou metu by pořadatelé rádi pokořili i letos. Ve startovní listině se dokonce vyjímají jména tří běžců, kteří dosud nevynechali ani jeden ročník. O věhlasu tohoto memoriálu svědčí i pravidelná účast závodníků ze zahraničí, například z Francie, Německa, Polska či Maďarska.

Týden před akcí je už vše připraveno, i když v letošním ročníku přibyl jeden organizační oříšek. „Ve stejných dnech, kdy pořádáme závod, se v nedalekém Mošnově konají Dny NATO, takže jsme museli i my zvýšit bezpečnost závodníků a přidat i značení podél trati po každém kilometru. Ale i s tím jsme se vypořádali,“ dodává Jiří Harašta.

Protože se jedná o opravdu náročný závod s převýšením až 375 metrů nebudou na trati chybět čtyři občerstvovací stanice. Běžci však budou mít i další nezvyklý motivátor, z amplionů jim po cestě totiž po celou dobu závodu bude znít hudba. Diváci si však hudby užijí dostatek i v obou pořadatelských městech – v Kopřivnici i Rožnově pod Radhoštěm bude po celý hrát živý orchestr.

Součástí Běhu rodným městem Emila Zátopka však není pouze hlavní závod. Ještě před jeho startem se parkem proběhnou děti v rámci 5. ročníku Běhu dětí Kopřivnicí. Pro malé účastníky jsou připraveny trasy od 60 metrů do jednoho kilometru podle věkových kategorií. Ostatní zájemci se mohou zapojit do Lidového běhu s trasou 740 metrů.

Závod tradičně doprovází skvělá atmosféra, podpora fanoušků i známých osobností. Kromě Dany Zátopkové a dalších členů Českého klubu olympioniků se loni na závody přijela podívat i půlkařka Lenka Masná, rovněž rodačka z Kopřivnice. Jaké další důvody by mohly být pro diváky, aby se v sobotu 20. září přijeli do Kopřivnice podívat?

„S dovolením si vypůjčím reakci Dany Zátopkové. Nezáleží, zda se závodů účastní běžecká špička, nebo rekreační či kondiční běžci. Důležité je, že se všichni spojí, aby tak vzdali hold nositeli jména tohoto závodu – Emilu Zátopkovi,“ říká závěrem ředitel závodu Jiří Harašta.