Běh za jedovnickým kaprem oslaví o víkendu čtvrt století

Třítisícová Jedovnice na Blanensku, někdy též nazývaná vstupní branou do Moravského krasu, přitáhne v sobotu 11. listopadu pozornost vyznavačů běhu. Po pětadvacáté se zde uskuteční Běh za jedovnickým kaprem, který zapojí celé rodiny a provede je tamější malebnou krajinou. Akce je součástí projektu Tipsport Sportuj s námi a Okresní běžecké ligy.

„Jedovnický kapr je obdobný pojem, jako když se bavíme třeba o Pohořelicích, je to dokonce certifikovaná regionální značka. Proto jej má náš běh v názvu a proto je právě on cenou pro vítěze. Kromě toho máme připravené i odměny v podobě nejrůznějších poukázek pro ty, kdo skončí na bedně, a drobnosti pro děti, kde budou odměněni úplně všechny, které si přijdou zazávodit,“ uvedl Lukáš Králík z pořádajícího SK Jedovnice.

Program na jedovnickém fotbalovém hřišti při kulturním domě začne v sobotu po poledni. Ve 13 hodin odstartuje první závod, v němž se představí najmladší dívky na 120 metrů. Postupně je vystřídají vyšší kategorie až po starší žáky a žákyně, již vyběhnou ve 13,35 hodin na 1470 metrů. Ve 14,30 hodin odstartují z prostoru před Kulturním domem Jedovnice hromadně zbývající běžci. Dorostence a ženy přitom čeká 5,6 kilometru, muži se pak popasují s 10,9 kilometru.

„Profil je především rovinatý, přičemž většina závodu se u nás běží po asfaltu. Ale jsou tam výjimky, kdy se závodníci dostanou na louku. Určitě tak je dobré zvolit správnou obuv, aby se nepromáčela, a také oblečení. I když… Jaké to vlastně je? Poslední dva roky jsme závodili v krátkých rukávech, ale pamatujeme i situaci, když jsme ometali sníh. Tak uvidíme, co si pro nás letos počasí nachystá,“ shrnul Lukáš Králík.

Foto: Zdeněk Smutný