Běh zámeckým parkem v Horšovkém Týně se těší na vzácnou návštěvu

Psal se rok 1961, když se v Horšovsém Týně na Domažlicku poprvé uskutečnily závody v zámeckém parku, tehdy ještě pod názvem Drůběžářský běh. Na tradiční soutěž přerušenou po revoluci, kam jezdívali i špičkoví čeští běžci jako Pavel Faschingbauer či Vlastimil Zwiefelhofer a závodníci z Německa, se rozhodli navázat nadšenci z Aktiv Sportu Horšovský Týn. Na letošní druhý obnovený ročník ve středu 1. května se jim dokonce podařilo opět nalákat přeshraniční běžce. Akce je součástí projektu České unie sportu Tipsport Sportuj s námi.

„Loni jsme byli nejpočetnější běžeckou událostí na Domažlicku a letos se zdá, že to opět překonáme. Momentálně máme 350 přihlášených, ale je možné se registrovat ještě i na místě, tak to naroste. Také nás velice těší, že jsme dokázali naplnit své předsevzetí a budeme moct v Horšovském Týně po letech přivítat dvacítku běžců z Bavorska, konkrétně z Bad Kötztingu. Podívat se dorazí také vzácná návštěva, pan Vlastimil Zwiefelhofer, který drží primát za nejvíce triumfů u nás v historii,“ prozradil Zdeněk Šilhánek z pořádajícího Aktiv Sportu Horšovský Týn.

V zámeckém parku na straně u obchodního domu Radbuza si vyznavači běhu dají sraz v odpoledních hodinách. Jako první vystartují od 14 hodin děti – nejmladší předškoláky ročníku 2019 a mladší přitom čeká 150 metrů. Vzdálenost postupně bude narůstat až po 2700 metrů v případě dorostenců. V 16 hodin je na programu start závodu open, který představí zkrácenou trať pro dospělé na 1800 metrů. V 16,15 hodin vyběhnou dospělí do hlavního závodu na 5500 metrů a od 17 hodin program uzavřou oblíbené štafety dětí i dospělých na 4 x 600 metrů.

„Nejúspěšnějších pět sportovců mezi muži i ve společné kategorii žen a juniorek v absolutním oceníme prostřednictvím prize money odstupňovaných od 1000 Kč do 300 Kč. Mimoto se mohou těšit v kategoriích na ceny jako medaile a poukazy na ubytování, medovinu, v případě dorostenců kosmetiku. Pro mládež máme připravené pro všechny účastníky chutné perníkové medaile a pro první tři děti v kategoriích pak místo diplomů puzzle s motivem zámku Horšovský Týn o pěti stech dílcích,“ uvedl Zdeněk Šilhánek.