Bělská pětka napíše ve dvaceti kategoriích svoji devatenáctou kapitolu

V pořadí 19. ročník veřejného závodu v přespolním běhu Bělská pětka pořádá v sobotu 8. dubna TJ Start Bělá nad Radbuzou ve spolupráci s městem. O tom, že je o běhání v přírodě zájem, svědčí průměrná účast, která se blíží 250 vytrvalcům – účastnický rekord představuje 287 závodníků.

Na programu je dvanáct kategorií mládeže, v nichž se poběží tratě od 300 metrů (předškolní děti) až po 2 000 metrů (dorostenky) a 3 000 metrů (dorostenci). Dospělí mají připraveny dvě tratě – muži budou v pěti kategoriích usilovat o vítězství na pětikilometrové a ženy ve třech kategoriích na tříkilometrové trati. Nejlepší tři v každé kategorii získají medaile, diplomy a věcné ceny, absolutní vítězové hlavních závodů dospělých také putovní pohár – navíc ti nejrychlejší rozdělí příjemné finanční odměny.

„Každým rokem se snažíme zejména mladým závodníkům představit výrazné osobnosti naší atletické minulosti. V průběhu závodu si je k mikrofonu zve uznávaný moderátor a místopředseda Českého atletického svazu Jacek Přibáň, jehož hlas provází třeba Zlatou tretru, a moderoval i nedávné halové mistrovství Evropy v Praze. Poté následuje autogramiáda. V minulosti k nám přijeli například Vlastimil Zwiefelhofer, Tomáš Dvořák, Pavel Faschingbauer mladší i starší a spousta dalších bývalých reprezentantů,“ vzpomíná ředitel závodu Radek Bílý.

Prezentaci pořadatelé plánují na 13. hodinu na fotbalovém hřišti, starty jednotlivých kategorií zahájí o hodinu později.  Hlavní kategorie vyběhnou v 16,05 hodin (ženy 35, ženy 35+, juniorky) a v 16:25 hodin (muži 40, muži 40+, muži 50+, muži 60+ a junioři). Traťové rekordy pocházejí ze 13. ročníku v roce 2011, kdy „pětku“ zaběhl Jiří Voják z klubu Mílaři Domažlice za 16:16 min. a „trojku“ Monika Preibischová z AC Mariánské Lázně za 10:50 min.

„Snažíme se udržet vysoký pořadatelský standard závodů a myslím, že se nám to daří. Vždyť se na našich tratích už dvakrát konalo mistrovství České republiky v přespolním běhu a letos bude Bělská pětka současně přeborem Plzeňského kraje,“ uvádí Radek Bílý.

Pro děti je připravený doprovodný program. Na závěr se uskuteční losování tomboly ze všech startovních čísel, v níž je hlavní cenou dětské kolo.