Benešovský běžecký festival rozhýbe děti, rodiče i seniory

V neděli 23. září se v centru Benešova sejdou milovníci běhání. Uskuteční se zde pátý ročník Benešovského běžeckého festivalu určeného pro všechny věkové kategorie – od těch nejmenších až po dříve narozené.

Festival má několik částí. Od 8,30 hodin startuje na Masarykově náměstí Benešovská juniorka – závody pro děti a mládež do 18 let. Pro ně je připraveno sedm kategorií a tratě v rozmezí 150 až 975 metrů. Následuje běh hospodyněk a maminek na 650 metrů a podmínkou účasti v tomto běhu je kuchyňská zástěra. Ve 12:10 hodin odstartuje minimaraton na čtyři kilometry a program zakončí hlavní závod – Benešovská desítka na deset kilometrů, který startuje ve 13:10 hodin.

V rámci akce je vypsána i soutěž pro základní a střední školy o putovní pohár nazvaná Nesedíme, neležíme, BĚŽÍME. Tato soutěž se skládá ze dvou částí – nejlepší škola podle deseti nejlepších umístění v závodech Benešovské juniorky a škola s největším počtem účastníků v juniorce.

Mimo tyto soutěžní závody je na programu i nesoutěžní charitativní běh na dva kilometry na podporu handicapovaných sportovců z regionu. „Letos jsme se rozhodli podpořit děti postižené autismem a nakonec jsme vybrali osmileté slečny Terezku a Elišku trpící atypickým autismem a poruchou koordinace pohybu. Stoprocentní výtěžek ze startovného v tomto závodě a desetiprocentní výtěžek ze startovného celého festivalu tak půjde právě jim,“ uvádí Zdeněk Rada z pořadatelského týmu.

Loňského ročníku se zúčastnilo přes 850 závodníků. „Návštěvnost festivalu závisí především na počasí. Pokud nám bude přát, čekáváme kolem tisícovky běžců,“ říká Zdeněk Rada a dodává: „Kromě závodů je připraven i bohatý doprovodný program – například výtvarná dílnička, skákací hrad, vystoupení mažoretek a další. Zkrátka se snažíme, aby zde celá rodina mohla strávit příjemný den.“

Novinkou letošního festivalu je navíc Benešovský strom běžců, kdy každý závodník, který proběhne cílem, obtiskne svou dlaň namočenou do barvy na tento strom.

Prezentace účastníků probíhá v budově ZŠ Karlov Benešov a všechny závody startují na Masarykově náměstí. Vyhlášení výsledků dopoledního programu se uskuteční od 11,10 hodin a výsledky hlavního závodu, minimaratonu a soutěže škol přijdou na řadu ve 14,45 hodin.