Běžcům Rohálovské desítky zima nevadí, zahřeje je náročná trať

Rohálovská desítkaAčkoliv zima se ještě tak úplně nechce vzdát svého žezla, do akce už vyrážejí silniční běžci. V sobotu 28. února se v Prusinovicích, malé vesničce na na Kroměřížsku, už tradičně otvírá nová běžecká atletická sezona. Letos se tam uskuteční 22. ročník Rohálovské desítky, jednoho z nejoblíbenějších závodů v České republice.

V Prusinovicích žije 1 200 obyvatel a vyhlášený závod je pro ně velkou událostí. Každoročně se na něj sjíždí stále více účastníků. Letos organizátoři čekají příliv až 900 běžců a běžkyň, kteří se s nástrahami trati chtějí vypořádat na vlastní kůži.

„Na rostoucím zájmu je vidět, že běhání je stále populárnější, ale také to, že se o sportovce dobře staráme. Účast je závislá samozřejmě rovněž na počasí. Na Rohálovské desítce však za dlouhou dobu její existence sněžilo pouze jednou, před dvěma roky. Věříme, že nám počasí i letos bude přát,“ přeje si organizátor akce Ondřej Němec. Pořadateli závodu  jsou  Běžecký klub Holešov, TJ Prusinovice, Obecní úřad Prusinovice a Sbor dobrovolných hasičů Prusinovice.

Díky své jedinečné atmosféře je Rohálovská desítka vyhledávaných závodem také mezi zahraničními běžci. „Zatím máme přihlášená družstva ze Slovenska, Ukrajiny a Maďarska. Protože se ale registrace podávají až v den startu, věřím, že zahraniční výpravy ještě přibudou. Tradičně se velké oblibě těší běh u dětí, které tvoří asi třetinu startovního pole, i když délky tratí pro nejmenší se podstatně liší svou délkou. V sedmi kategoriích – zvlášť chlapci a dívky – se děti proběhnou na okruzích o délkách 140 až 1500 metrů,“ vysvětluje Ondřej Němec.

To, co dělá z Rohálovské desítky nezapomenutelný zážitek pro běžce i diváky, je samotná desetikilometrová trať, jež se vine mezi Prusinovicemi a Tučapy. Díky kopcovitému terénu si běžci sáhnou nezřídka na dno svých sil a diváci jsou tak svědky vrcholových sportovních výkonů. Na dvaadvacátý ročník navíc přijede fandit také čestný host Jiří Sýkora, bývalý československý atlet a držitel současného českého rekordu v běhu na 5000 metrů na dráze.

Zatímco dětské kategorie začínají v 11 hodin, hlavní závod odstartuje od kulturního domu v Prusinovicích v pravé poledne. Přípravy na něj jsou v plném proudu. Ve spolupráci s místními obyvateli se na nich podílejí také dobrovolní hasiči, kteří zajišťují občerstvení domácího charakteru v podobě guláše. V prusinovickém kulturním domě se chystá oblíbená taneční zábava, jež vypukne hned, jakmile poslední závodník proběhne cílem.

Nejen pro diváky je připravena tradičně divácká tombola ale především takzvaná „tipovačka“. Každý návštěvník si může tipnout čas nejrychlejšího borce. Výherce soutěže, který většinou bývá z řad laiků, získá finanční odměnu. Rovněž nejrychlejší běžci si odnesou finanční a věcné ceny – nejčastěji ve formě  poukazů na sportovní zboží. Největší radost z cen však mají děti, na cukrovinku v podobě usmívajícího se „smajlíka“ se těší už od rána.