Bikery při Velké ceně Kolšova prověří kopec Markovice

Velká cena Kolšova

Do Kolšova na Šumpersku v Olomouckém kraji se v sobotu 22. června sjedou vyznavači horských kol, aby mezi sebou změřili síly v rámci jubilejního, desátého ročníku Velké ceny Kolšova XC MTB. Akce je součástí seriálu Šumperský pohár horských kol a projektu České unie sportu Tipsport Sportuj s námi.

„Jsme závod, který vítá všechny kategorie, nikdo tedy nemusí mít obavy k nám dorazit. Uzpůsobený program máme pro děti, aby vše proběhlo s důrazem na jejich bezpečí, i pro kategorie od starších žáků přes dospělé po veterány, kteří si budou muset poradit s terénem Markovice, která se tyčí nad naší obcí, a rozhodně se nebudou nudit. Je tam třeba počítat s kořeny, kamením i sjezdy,“ popsal předseda pořádajícího Sportovního klubu Kolšov Alois Dražný.

Zázemí závodu bude v areálu za ZŠ a MŠ Kolšov a restaurací U sv. Anny. Jako první na své trati vyrazí od 10 hodin nejmenší děti v kategorii do čtyř let, jež čeká cílová rovinka na kolech. Jejich starší kamarádi se pak dostanou i na přilehlou louku, kde bude vykolíkovaná trať až po madší žáky, kteří absolvují tři okruhy a už je budou čekat i některé snazší překážky jako třeba přejezd rigolu.

Od 12 hodin do závodu vyrazí starší žáci a žákyně, na něž čekají dva okruhy po hlavní trati na Markovici, a kadeti a kadetky, kteří si ještě jeden okruh přidají. Od 13 hodin pak odstartují zbylé kategorie, přičemž ženy a juniorky od 17 do 39 let spolu s muži od 40 do 59 let čekají čtyři okruhy, muže a juniory v rozmezí 17 až 39 let pět okruhů a konečně veterány nad 60 let tři okruhy.

Ty povedou od školy přes Lísek k rozcestí pod Markovicí, dále k vysílači, pod Dlouhou a zpět ke škole. Jeden okruh měří pět kilometrů a obnáší převýšení 135 metrů. Krátký úsek vede po málo frekventované silnici, jinak už po polních a lesních cestách, pěšinách, přes louky i pole a lesním terénem.

„Před lety se na nás byl dokonce podívat biatlonový medailista Ondřej Moravec a jeho děti si tu i zazávodily. Letos očekáváme, že dorazí mezi osmdesáti a stovkou bikerů. Všichni se mohou těšit na startovní balíček a občerstvení po závodě. Nejlepší výkony v kategoriích pak odměníme medailemi, diplomy, v případě dětí nějakou tou sladkostí a pro dospělé zase máme lahůdkové balíčky,“ uvedl Alois Dražný.