Bohumínské školy změří síly v rámci akce Veslujeme do středu země

Akce Veslujeme do středu země prověří zdatnost žáků základních a středních škol. Foto: Gymnázium Františka Živného v Bohumíně

V pondělí 13. února zpestří program bohumínských základních i středních škol další ročník akce s názvem Veslujeme do středu země. Tentokrát mezi sebou budou zápolit výhradně školáci, v průběhu roku se pak uskuteční v červnu a září klání dospělých v Bohumínském parku. A loni v prosinci se třeba mezi sebou utkali i tamější senioři.

„Cíl je jednoznačný – chceme děti i dospělé rozpohybovat a aby si přitom užili zábavu. Nejprve jsme událost organizovali výhradně pro děti, pak přišla kamarádka s nápadem, že by to mohlo zpestřit program Jarmarku na hranicích. Na polské straně totiž bývalo živo, ale u nás se nic moc nedělo. A tak se založila tradice, kdy posléze soupeří i dospělí pod širým nebem,“ vysvětlil Jaroslav Thér z pořádajícího SK Crossweightliftinggym Bohumín.

Žáci přihlášených škol, kterých podle odhadů bude okolo 250, se setkají po ránu v Crossgymu Bohumín. Všichni bez ohledu na věkovou kategorii budou mít jeden cíl – překonat na veslovacím trenažéru vzdálenost 500 metrů. Co se naopak měnit bude, bude nastavení zátěže, která tak bude pochopitelně u mladších dětí menší než u středoškoláků.

„Původní název byl ‚Šetři se osle‘ – podle oblíbené mnemotechnické pomůcky na zapamatování vzdálenosti ke středu země, což je 6378 kilometrů. Později jsme jej upravili na současné ‚Veslování do středu země‘. A jelikož jsme akcí motivační, všichni se za svůj výkon mohou těšit na pitíčko a müsli tyčinku. Zvláštní prémii v podobě drobné odměny pak máme pro dívky a chlapce, kteří svůj úsek zdolají pod dvě minuty respektive minutu a padesát sekund,“ uvedl Jaroslav Thér.