Borecký půlmaraton – z nápadu nadšenců se stal oblíbený závod vedoucí Kokořínským údolím

Borecký půlmaratonMyšlenka uspořádat Borecký půlmaraton se zrodila na konci roku 2012 v hlavě velkého příznivce SK Slavia Velký Borek Martina Hunčovského, známého ultramaratonce a reprezentanta České republiky. Premiérový ročník, který se konal v březnu 2013 a na startu i v cíli se tenkrát objevilo 24 účastníků.

V sobotu 7. března se Borecký půlmaraton uskuteční potřetí a organizátoři už očekávají několik stovek účastníků. Obliba tohoto běhu totiž prudce narůstá, a ačkoliv loni počasí příliš nepřálo, přihlásilo se k němu 297 vytrvalců – registrovaných závodníků, amatérů, mužů i žen včetně mezinárodní konkurence ze Slovenska, Itálie, Německa a dokonce dvou běžců z Nového Zélandu. Mimochodem – téměř třetinu z účastnického pole tvořily ženy.

„Borecký půlmaraton byl původně nápad nadšenců a je opravdu skvělé, že se teprve po dvou ročnících účast takhle vyhoupla. Na základě již podaných přihlášek jsme už zapsali přes tři sta účastníků. Počet startujících by mohl být ještě o něco vyšší, ale ve shodném termínu se konají další běžecké závody,“ říká Martin Hunčovský z pořádající SK Slavia Velký Borek.

Ženy na trať vyběhnou z náměstí ve Mšeně v 11:30 hodin, muži vyrazí na trať dlouhou 21,1 kilometru v pravé poledne. Nejrychlejší běžci se v cíli na fotbalovém stadionu ve Velkém Borku objeví už za hodinu a čtvrt.

Trať Kokořínským údolím nabízí rovné silniční úseky, krátké výběhy a seběhy v lese, úzkou pěšinu kolem pískovcových skal, luční stezku, dřevěné lávky přes potoky nebo cestu podél zčeřené hladiny jezera. Není pochyb o tom, že na své si při tomto půlmaratonu přijde také oko a duše každého účastníka.

„Pokud se domluví tři běžci, mohou se registrovat v soutěži týmů. V letošním roce se přihlásilo již 22 skupin. Minulý rok dokonce startovalo jedno zvláštní družstvo – dvě ženy a pes – třeba se také letos dočkáme takovéhoto netradičního smíšeného družstva,“ dodává s úsměvem Martin Hunčovský.

O všechny běžce je v průběhu závodu velice dobře postaráno. Na trati jsou tři občerstvovací stanoviště, v cíli je zase čeká teplá sprcha, výborný guláš, pamětní medaile, diplom a účastnické tričko. Těšit se mohou také děti, pro které místní přichystají skákací hrad, dospělým fanouškům zase přijde vhod stánek mělnické vinotéky.