Brněnský běžecký pohár vyvrcholí posledním závodem u přehrady

Brněnský běžecký pohár je zimní seriál běhů pro širokou veřejnost v Brně a jeho okolí. Pořádá se od roku 1999 a letos se tak koná už jeho 18. ročník. Startuje vždy na počest 17. listopadu a ve svém termínovém kalendáři nabízí seriál deseti závodů. V neděli 3. dubna vyvrcholí závěrečným závodem na Brněnské přehradě. Start i cíl je u hotelu Rakovec.

Pohár

Akce, jejímž pořadatelem jsou VSK Univerzita Brno a Hotel Rakovec, je určena široké veřejnosti, amatérům i registrovaným sportovcům. Každý se jí zúčastní na vlastní nebezpečí a běží s intenzitou podle svého věku, zdravotního stavu a kondice. Prezentovat se lze čtvrt hodiny před začátkem jednotlivých běhů. Velkou výhodu a zjednodušení celé přihlašovací procedury představují plastové registrační karty s čárovým kódem, které zájemci obdrží.

Jednotlivé závody seriálu začínají téměř vždy stejně a mají i stejný scénář. Tak tomu bude i v případě tohoto posledního závodu. Ten zahájí v 9 hodin starší žákyně a po nich už budou pokračovat další dětské kategorie. V 10,15 hodin vyběhnou na trať společně dorostenci, dorostenky, junioři, juniorky a ženy všech kategorií. V 11 hodin odstartují všechny mužské kategorie.

Na nejmladší účastníky a poté i žákovské kategorie čekají vzdálenosti od 100 do 1 500 metrů. Ženám, dorostencům, dorostenkám, juniorům a juniorkám je určena trať o délce pěti kilometrů, muže čeká dvojnásobná porce.

Počet účastníků Brněnského běžeckého poháru Heřmánková lékárna, jak zní letošní oficiální název, se od roku 1999 zdvojnásobil – na závodech se pravidelně objevuje až pět set aktérů. Seriál si vybudoval širokou základnu věrných fanoušků všech věkových kategorií. Jednotlivé závody se bodují a celkové pořadí je dáno součtem nejvyšších získaných bodů v šesti z deseti startů.

„Díky Brněnskému běžeckému poháru mám možnost poznat vesnice kolem Brna. Líbí se mi také, že mám šanci poměřit síly s ostatními brněnskými běžci. Díky tomu, že se závody konají pravidelně, mohu porovnat svůj výkon s těmi, které poznám podle oblečení, aniž bych běhal s hodinkami nebo si měřil tep. Seriál navíc vyplňuje jinak na akce relativně chudou zimu. Při závodu se člověk vždy víc vyhecuje, než když běží sám,“ vypočítává výhody této soutěže jeden z jejích pravidelných účastníků Jakub Johaník.

V hlavní mužské kategorii zasáhlo v tomto ročníku do seriálu Brněnského běžeckého poháru už 844 běžců. V čele je Daniel Orálek (AC Moravská Slávia Brno) s 2889 body před Petrem Šťastným (Petr Čech Sport MTB Team). Jenž zatím nasbíral o 62 bodů méně.

Po skončení posledního závodu a vyhlášení všech jeho vítězů budou oceněni také pořadatelé jednotlivých závodů a vyhlášeni nejúspěšnější běžci celého seriálu.