Brno na nohou aneb Vytrvalci proběhnou výstavištěm i velodromem

V neděli 22. dubna se brněnská metropole ocitne symbolicky i prakticky na nohou. Dopoledne totiž vyrazí z námětí Svobody do ulic města půldruhé tisícovky běžců všech věkových i výkonnostních kategorií, aby absolvovali 6. ročník Craft Brněnského půlmaratonu, Brněnské desítky nebo doprovodných závodů mládeže.

Tato akce nabízí všem účastníkům jedinečnou šanci proběhnout se místy, kudy to za normálních okolností jde jen stěží. V dosavadních pěti ročnících využilo tuto příležitost už osm tisíc vytrvalců. Pro svou popularitu se stal závod součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jehož mediálním partnerem je Deník. V letošním roce byl zařazen také do programu Evropské atletické federace Running For All.

„Využíváme sice online registraci, ale spousta účastníků se nám hlásí až na poslední chvíli před startem. Meteorologové slibují na víkend krásné počasí, a tak věříme, že se to projeví na zájmu veřejnosti Nechali jsme vyrobit 1 550 pamětních medailí pro každého běžce a snad to bude stačit. Loni se představili vytrvalci z 34 zemí a také tentokrát už kromě Evropanů registrujeme zajímavé přihlášky včetně čtyř závodníků z Hongkongu, dvou z Indie, tří z USA, dvou z Venezuely a dalších například z Nového Zélandu, Brazílie, Bolívie či Tchajwanu,“ vypočítává Aleš Čtvrtníček, ředitel závodu z pořádající organizace BehejBrno.com.

Start i cíl běhu se nachází na historickém náměstí Svobody v centru Brna. Odtud se závodníci vydají buď na jeden okruh dlouhý 10,55 km, nebo zdolají celou trať půlmaratonu o dvou okruzích v délce 21,1 km.

Po startu se vytrvalci rozeběhnou mírně z kopce pěší zónou Masarykovy ulice a pokračují po ulici Nádražní a Nové Sady až k hale Rondo. Podél řeky Svratky ulicí Poříčí se dostanou k areálu BVV. Odtud je trať zavede k velodromu, kde absolvují jeden okruh po povrchu, který jinak brázdí galusky dráhových speciálů. Zde bude připravena první občerstvovací stanice s vodou, iontovými nápoji a ovocem.

Podél areálu BVV se poté dostanou k bráně číslo 7, kde začíná část vedoucí areálem výstaviště. Po vyběhnutí bránou číslo 10 a po zdolání krátkého stoupání se provléknou kolejovou smyčkou u tramvajového depa a rovným dlouhým úsekem zamíří ulicí Hlinky až k hlavnímu vchodu a nádvoří výstaviště. Tam bude připravena druhá občerstvovací stanice pouze s pitným režimem. U hotelu Voroněž se napojí na již známou trasu a v jejím protisměru se dorazí zpět na náměstí Svobody.

 Na trasu Brněnského půlmaratonu a Brněnské desítky vyběhnou společně aktéři v deseti věkových kategoriích v 11 hodin. Nejmladšími vytrvalci budou junioři a juniorky (15–17 let), kteří se však mohou zúčastnit pouze se souhlasem svých odpovědných zástupců. V hlavních kategoriích vytvořili rekordní časy v loňském roce mezi muži Jiří Čípa výkonem 1:09:02 hod. a mezi ženami Maďarka Tünde Szabová za 1:18:32 hod.

„Všichni běžci, kteří úspěšně dosáhnou cíle, obdrží pamětnickou medaili. Nejlepších pět v hlavních kategoriích získá finanční odměny, poháry a věcné ceny. V ostatních kategoriích dostanou poháry a suvenýry první tři. Mimochodem – speciální poháry pro nejúspěšnější vytrvalce vyrábí každý rok keramik jiné a každý z nich je krásný originál,“ připomíná Aleš Čtvrtníček.

V rámci závodu se uskuteční také soutěž dvoučlenných nebo čtyřčlenných štafet pouze z řad studentů. Pro běžecké týmy je připraven týmový půlmaraton, v němž se do výsledků započítávají výkony tří nejrychlejších členů. Součástí bude i charitativní běh Minidesítka pro ranou péči. Doprovodný program letos opět zahrnuje od 9,30 závody dětí do patnácti let na tratích 2 110 nebo 1 055 m.

Program závodního dne – 9,30 h start dětských a juniorských závodů na trati minidesítka a minipůlmaraton; 10 h start charitativního běhu centrem Brna – Minidesítka pro ranou péči; 10.30 h řazení závodníků hlavního závodu na start; 11 h společný start půlmaratonu, desítky a štafet; 13.30 h vyhlášení výsledků, dekorování vítězů jednotlivých kategorií.