Česká i světová špička se chystá na Krumlovský vodácký maraton

Jakkoliv se vodácká sezóna pomalu blíží ke konci a teplota ovzduší i vody zvolna klesá, stále se najde mnoho těch, kteří si najdou cestu na některou z podzimních akcí pro profesionální i amatérské posádky plavidel všeho druhu. Jednou z největších je Krumlovský vodácký maraton, který se v pátek 12. a v sobotu 13. října uskuteční už pošestnácté.

Na Vltavě bude pořádně živo. „Přihlášeno máme zhruba 600 lodí, to znamená kolem 1 200 účastníků. Přítomna bude česká i zahraniční špička, cestu si k nám najdou zástupci 25 zemí. Z tuzemských závodníků, kteří si maraton nenechají ujít, můžeme jmenovat třeba medailistky z mistrovství světa i Evropy – sestry Anežku a Karolínu Paloudovy – a chybět nebude ani úspěšný reprezentant.deblkanoista Martin Novák, který se představí netradičně na paddleboardu,“ uvádí ředitel závodu Lukáš Novosad z pořádajícího oddílu SK KVM Český Krumlov.

V pátek 12. října vypukne přímo v centru Českého Krumlova závod ve sprintu na 200 metrů. Start bude v 17 hodin nad jezem U jelení lávky pod zámkem a dojezd pod jezem, což potěší diváky, kteří budou mít zajištěný skvělý výhled. Sobota bude patřit vodáckým maratoncům. V 11 hodinvyrazí na 36 km dlouhou trať z Vyššího Brodu kajakáři a kanoisté, v 11,10 hodin odstartují z Rožmberka nad Vltavou na 25 km dlouhou trasu posádky pramic, raftů a paddleboardů.Účastníci si mohou vybrat z více než dvou desítek kategorií.

„Kromě profesionálů myslíme i na hobbyvodáky, kteří si chtějí sjet řeku za zvýšeného průtoku – i pro ně máme několik turistických kategorií. Bezpečnost je pro nás důležitá, a tak u jezů, které musí závodníci překonávat, bude připraveno na šedesát hasičů,“ dodává Lukáš Novosad.

Cíl v Českém Krumlově musejí vodáci pro zápis v konečné klasifikaci protnout do 16,30 hodin. Na ty nejlepší čekají zajímavé ceny – od finančních prémií přes sportovní vybavení věnované sponzory až po putovní vyřezávanou trofej, kterou si vítěz na rok může odvézt do svého sportovního oddílu.

Foto: Ladislav Pouzar