Čestným hostem Rohálovské desítky bude dvojnásobný olympijský medailista

Rohálovská desítka 2020, loňský ročník kvůli pandemii proběhl individuální formou. Foto: Linda Polišenská

Po devětadvacáté vyrazí v sobotu 5. března závodníci z Prusinovic do Tučap a zpět v rámci mezinárodního silničního běhu Rohálovská desítka. Organizátoři očekávají, že se zapojí pět stovek dospělých v hlavním závodu a až dvě stě dětí v rámci mládežnických kategorií, jež budou jeho předehrou.

„Ze zahraničí máme hlášenou účast dvacítky slovenských atletů včetně loňského juniorského mistra Slovenska, Michala Staníka z Běžeckého klubu Lysá pod Makytou. Velkým favoritem pak je Jakub Zemaník, trojnásobný vítěz běhu Běchovice – Praha, což je vlastně tuzemské mistrovství v silničním běhu. Mezi ženami bude zajímavé sledovat Petru Kamínkovou, Petru Pastorovou nebo Barboru Macurovou, která po extrémních závodech začíná nahlížet i do těch silničních a loni byla druhá na mistrovství České republiky v půlmaratonu. A pochopitelně Jiřího Prokopa z oddílu Běhy Zlín, který na startovní listině nechyběl ani jednou z devětadvaceti ročníků,“ uvedl Ondřej Němec z pořádajícího Běžeckého klubu Holešov.

Dopoledne bude u Kulturního domu v Prusinovicích patřit nadějím. Od 9,40 hodin budou startovat mládežnické kategorie, od nejmladších dětí narozených do roku 2019 včetně, které čeká osmdesát metrů, až po starší žáky a žákyně, již absolvují 1500 metrů.

Ve 12 hodin se vydají běžci na trať hlavního závodu dne, Rohálovské desítky. Historicky nejrychleji jej dokázali absolvovat Ezekiel Jafari Ngimba z Tanzánie v čase 29:26 a Petra Kamínková v čase 34:37. Úřadující rekordmanka se může pochlubit úctyhodnou bilancí – v rámci tuzemských mistrovství v dospělých kategoriích nasbírala neskutečných 42 cenných kovů a závodí se skvělými výsledky ještě dávno poté, co většina jejích vrstevnic pověsila dávno tretry na hřebík.

Všichni předem přihlášení se mohou těšit na upomínkovou medaili a nášivku. Ti, kdo vystoupí ve svých kategoriích na stupně vítězů, pak rovněž na prize money, kdy se mezi oceněné celkem rozdělí 42 tisíc korun. První tři navíc obdrží památeční pleskačku slivovice s emblémem Rohálovské desítky.

„Na své si u nás přijdou nejen aktivní běžci, ale také fanoušci. Po celý den bude naším čestným hostem předseda Českého klubu olympioniků a dvojnásobný olympijský medailista z Mnichova a Montrealu, veslař Oldřich Svojanovský. Příchozí se mohou zapojit do tipovací soutěže na vítězný čas v hlavním závodě a scházet ani letos nebude divácká tombola. Očekáváme, že výnos z ní bude přibližně tisíc dolarů a částku posléze kompletně věnujeme ukrajinskému občanu z Prusinovic, který tu s námi žije už léta, aby ji mohl použít na pomoc své rodině,“ řekl Ondřej Němec.