Choceňští orientační běžci zvou už potřiadvacáté na lesní kros

Klub orientačního běhu Choceň pořádá v neděli 6. prosince veřejně přístupný závod v lesním krosu. V rámci 23. ročníku Malé ceny Velké Verandy je připraveno celkem jedenáct kategorií – čtyři mužské, tři ženské a čtyři mládežnické. Všechny závodníky čeká  4 300 metrů dlouhá kopcovitá trať, která vede převážně po lesních cestách a pěšinách, ale je na ní i čtyřistametrový asfaltový úsek.

ČUS-Choceň.foto

Za zvýhodněné startovné je možné se přihlásit do pátku 4. prosince. S prezentací a přihláškami pořadatelé v den závodu  počítají do 9:45 hod., první běžci se na trať v patnáctisekundových intervalech vydají v 10:15 hod. „Věříme, že vydrží suché počasí a podklad na trati bude kvalitní,“ říká si Jiří Švadlena, který v roce 1993 spolu s Lenkou Láskovou vyhrál premiérový ročník, jenž měl tehdy na startu 20 běžců.

V roce 2010 však už účast překonala hranici 200 závodníků a v následujících letech se posouvala výše (2011 – 295, 2012 – 321, 2013 – 337) až k loňskému účastnickému rekordu: 346 běžců.

Traťové rekordy patří někdejšímu juniorskému mistru světa v běhu do vrchu Petru Losmanovi (15:25 min. z roku 2000)  a vynikající vytrvalkyni Táně Metelkové (17:40 min. z roku 2006). V Chocni v minulosti závodili např. i mistr světa v orientačním běhu a několikanásobný vítěz Velké kunratické Jan Procházka, třikrát tu vyhrál atletický reprezentant Petr Vitner, k úspěšným závodnicím patří i vytrvalkyně Marta Fenclová.

„Pro nejlepšího muže a ženu máme připravené putovní poháry, pět nejrychlejších mužů a žen a tři nejrychlejší ve veteránských kategoriích  získají finanční  odměnu, nejlepší dorostenci, dorostenky, žáci a žákyně převezmou věcné ceny,“ uvádí Jiří Švadlena.

Závod chystá sehraný pořadatelský tým čtyřiceti lidí, který se snaží nepodcenit v přípravě a vlastním provedení žádnou maličkost, aby populární akce, která je v poslední době součástí dlouhodobého seriálu Zimní hradubické ligy, měla svižný a bezproblémový průběh.

„V letošním ročníku jsme atmosféru závodu chtěli oživit autogramiádou olympijského vítěze, bikera Jaroslava Kulhavého z nedalekého Ústí nad Orlicí, ale ten nakonec v den našeho závodu odjíždí do zahraničí… tak, snad to vyjde příště, a my mezi námi přivítáme medailistu z Ria,“ přeje si Jiří Švadlena.