Cikánské toulky nabízejí deset tras, ale i Pohádkový les

Poslední sobota v dubnu je Ohnišově na Rychnovsku tradičně vyhrazena jednomu z nejpopulárnějších turistických pochodů ve východních Čechách – Cikánským toulkám. Sportovní klub Toulky Ohnišov připravuje na 25. dubna už jejich 41. ročník.

Toulky

V loňském roce se na trasách objevilo 2460 pochodníků, rekord patří 38. ročníku v roce 2012, kdy se zúčastnilo 3 028 turistů. „V naší nevelké a jindy klidné obci by takový počet turistů, cyklistů a jejich aut mohl vyvolat chaos, proto nám se zvládáním tohoto náporu pomáhají místní dobrovolní hasiči,“ řekla Iva Jakubská, člena dvanáctičlenného organizačního výboru a dodává: „Pokud vyjde počasí, tak věříme, že bychom mohli třítisícovou hranici opět atakovat – zájem o pohyb v přírodě v posledních letech stoupá.“

 Letošní Cikánské toulky nabízejí celkem deset tras – pro pěší 7, 12, 16, 20 a 24 kilometrů, pro cyklisty 18, 29, 37, 52 a 63 kilometrů. Průběžný start je v rozmezí 7. – 10. hodiny od pohostinství U potoka.

Tradiční specialitou pochodu v Ohnišově je pětikilometrová trasa Pohádkový les určená těm nejmenším. Letos na ně čeká dvacet stanovišť, na kterých se setkají s více než 70 pohádkovými postavami. Děti se za nimi mohou vydat od 8 do 10 hodin.

„Vybíráme třicetikorunové startovné a každého úspěšného účastníka jednotlivých tras v cíli čeká  diplom a medaile. Pamatujeme i na občerstvení, které je zajištěno jak na trati, tak v cíli. Oživením celého dne bude country kapela, která bude hrát od 10 do 17 hodin,“ informovala Iva Jakubská ze Sportovního klubu Toulky Ohnišov, který v roce 2011 čtenáři Rychnovského deníku vyhlásili nejlepším pořadatelem sportovní akce.

Kromě Cikánských toulek pořádá parta přátel ještě cyklovýlety, další turistické a vodácké akce, ale také populární kulinářské akce – např. klání o nejchutnější bramborový salát, jablečný štrúdl, sekanou nebo vánoční cukroví.