Cikánské toulky v Ohnišově nabídnou nové trasy a pohádkový les budou hlídat medvědi

V sobotu 29. dubna se v Ohnišově na Rychnovsku uskuteční jeden z nepopulárnějších turistických pochodů ve východních Čechách – Cikánské toulky. Sportovní klub Toulky Ohnišov připravuje již 43. ročník s novými trasami i pohádkovými bytostmi.

„V loňském roce se akce zúčastnily téměř tři tisíce turistů. Věřím, že pokud nám bude počasí přát, mohli bychom útočit na rekord 3 056 účastníků ze 41. ročníku. Pro tento rok připravujeme pět turistických tras, čtyři cyklotrasy a pro nejmenší samozřejmě také pohádkový les,“ uvedla Iva Jakubská, členka organizačního týmu.

Turistické trasy (7, 10, 14, 18 a 24 km) jsou připraveny tak, aby si účastníci mohli i přímo na trati vybrat, zda budou v cestě pokračovat, nebo zamíří zpět do cíle. Nejkratší, šestikilometrová trasa pohádkovým lesem je určena těm nejmenším. „Každý rok pro děti vymýšlíme nové soutěžní úkoly i pohádkové bytosti, které je na dvaadvaceti stanovištích provází. A tak se mohou těšit na Shreka s Fionou, Macha a Šebestovou, Krtečka a jeho kamarádku myšku, na známé postavy ze Studia kamarád Jů a Hele nebo na medvědy,“ vyjmenovala alespoň některé ze 68 pohádkových postav Iva Jakubská.

Na cyklisty čekají tratě 12, 28, 43 a 58 kilometrů. První dvě kratší trasy jsou vedeny po silnicích, ty delší jsou určeny pro cyklisty na horských kolech. „V minulém roce jsme MTB trasu zorganizovali poprvé. Letos jsou připraveny dvě trasy, a abychom na ně přilákali více cyklistů, vyhlásili jsme na Facebooku tipovací soutěž o neomezenou konzumaci občerstvení,“ dodala Iva Jakubská.  

Prezentace proběhne v Ohnišově v pohostinství U potoka pro cyklisty a pěší od 7 do 10 hodin a pro pohádkový les pak od 8 do 10 hodin. Pro všechny účastníky, kteří dojdou do cíle, je připravena medaile a diplom. V pohádkovém lese navíc děti obdrží drobnou pozornost či sladkost za každý splněný soutěžní úkol.

„Nezapomněli jsme ani na občerstvení. V půlce trati Pohádkového lesa je pro děti nachystán párek v rohlíku a pití. V prostoru cíle se budou rožnit kuřátka a kýty, udírna je naplněna klobásami a buřty a neopomněli jsme ani pitný režim. O příjemnou atmosféru se postará naše tradiční country kapela Tomy, která bude hrát od 10 do 17 hodin,“ doplnila Iva Jakubská.