Čtyřicátý ročník Běhu o litultovickou vánočku nabídne osm kategorií

Na Štěpána se uskuteční po čtyřicáté Běh o litultovickou vánočku. Foto: Městys Litultovice

Vánoce a před nimi doba adventní se obvykle nesou ve znamení spousty cukroví, bramborového salátu, smažených řízků či kapřích filetů, takže není divu, že jdou kila nahoru, ani člověk nemrkne. V Litultovicích v okrese Opava jdou ale proti proudu, tradičně se zde na svatého Štěpána, tedy 26. prosince, koná Běh o litultovickou vánočku, takže kdo chce mlsat, musí si to zasloužit fyzickou dřinou.

„Letošní ročník je pro nás jubilejní, čtyřicátý. Proto se každý, kdo se zapojí, může těšit na pamětní medaili k výročí běhu. Velice nás těší, že po dvou letech, kdy jsme museli fungovat individuální formou, tu konečně máme závod se vším všudy a doufáme, že se nám povede navázat na předcovidové ročníky, kdy jsme mívali na startu 250 vyznavačů běhu,“ uvedl Tomáš Leifert z pořádajícího sportovního oddílu TJ Sokol Litultovice.

Centrum závodu bude v budově B zámku Litultovice, hromadný start pak v 10 hodin. Muži, ženy a děti do 15 let se mohou zapojit v rámci jednoho okruhu na 3 500 metrů. Pro dospělé muže je pak navíc vypsaný dlouhý běh čítající tři okruhy, tedy celkem 10 500 metrů. Trať atlety provede po asfaltkách, šotolinových a lesních cestách kolem Litultovic, spatří přitom třeba větrný mlýn v osadě Choltice či nový suchý poldr, když budou obíhat jeho hráz.

„Závody mládeže jsme přidali před čtyřmi roky a měly velký úspěch. Celkem jsme vypsali osm kategorií, které budeme vyhlašovat. Ocenění si s sebou odnesou pochopitelně vánočku a k tomu také diplom. Po doběhu bude rovněž následovat losování tomboly, v níž budou zajímavé věcné ceny věnované partnery závodu,“ uvedl Tomáš Leifert.