Cyklisté opět vyrazí na dvě trasy do Hostýnských vrchů

Každoročně kolem tisícovky závodníků přijíždí na závod horských kol Force Rusavská 50ka. Výjimku nebude tvořit ani 14. ročník, který se uskuteční v sobotu 19. srpna. Centrem závodu je areál SK Rusava a trasa vede krásnou krajinou Hostýnských vrchů.

Ke vzniku tohoto dnes velice populárního bike maratonu přispěla skutečnost, že před lety zde existoval podobný závod, který však byl se svými 115 kilometry velmi náročný a nemohl ho proto absolvovat každý. Současná podoba už láká ke startu širokou veřejnost, což je hlavní záměr pořadatelů.

„Letos na startu očekáváme opět zhruba devět set až tisíc účastníků závodníků. V porovnání s minulým ročníkem jsme neměnili trasy, které se velice osvědčily, a všichni s nimi byli spokojeni,“ říká člen organizačního výboru Miroslav Ševčák.

Pořadatelé připravili dvě trasy – delší, padesátikilometrovou a kratší, pětatřicetikilometrovou. Na delší vzdálenost vyrazí zájemci v 11,30 hodin, na kratší o půl hodiny později. Prezentace proběhne na fotbalovém hřišti areálu Rusava v pátek 18. srpna od 16 do 20 hodin a v sobotu na stejném místě od 7,30 do 10 hodin.

„Mezi favority na celkové vítězství bude určitě patřit loňský vítěz, Ital Johny Cattaneo z týmu Wilier-Force. I když se letošního ročníku nezúčastní bratři Ondřej a Jan Fojtíkové, kteří v loňském roce skončili hned za Italem, doufám, že se ve startovním poli najdou další výborní závodníci, kteří šampiona potrápí. Mezi ženami přijede obhajovat loňský triumf Jana Bednaříková z Amenity Extrem sport, ale věříme, že ji cestu na nejvyšší stupeň znepříjemní Martina Novotná z domácího TÜV SÜD Rusava bike teamu, která má letos výbornou formu,“ vypočítává favority Miroslav Ševčák

Závod absolvují muži v pěti věkových kategoriích (19-29 let, 30-39, 40-49, 50-59, 60 let a více), ženy mají kategorie pouze dvě (19-39 a 40 a více let). Startovat mohou také junioři a juniorky 18 let i mladší cyklisté, ale v jejich případě je nutný souhlas zákonného zástupce. Na padesátikilometrovou trať se navíc mohou vydat rovněž tandemy.

K nejatraktivnějším místům trasy patří sjezd z Klapinova do Chvalčova, průjezd hřebenovkou přes Ondřejovsko a nejzajímavější je určitě cílový sjezd na Rusavu.

Za složené startovné získají závodníci občerstvení na trati, tričko s logem závodu, účast v tombole startovních čísel. „Dbáme na kvalitní zázemí pro závodníky i diváky, pamatujeme i na ty nejmenší. Na hřišti bude pro děti v provozu cykloškolka a skákací hrad, chybět nebude opět přehlídka sportovního oblečení a večer na koupališti oblíbená disco zábava,“ dodává Miroslav Ševčák.