Den věží a rozhleden: pohled z pořádné z výšky i dva pokusy o zápis do Guinnessovy knihy rekordů

Ceske BudejoviceStovky účastníků, dětí i dospělých, očekávají pořadatelé 3. ročníku zajímavé akce Den věží a rozhleden, která se uskuteční v neděli 28. září v Českých Budějovicích. Ta se v letošním roce stala součástí nové kampaně České unie sportu ČUS SPORTUJ S NÁMI. Den věží a rozhleden současně zahajuje navazující Měsíc věží rozhleden, který potrvá až do 28. října.

Celodenní program v jihočeské metropoli je opravdu nabitý k prasknutí. Kromě stěžejní části, kterou je výstup na čtyři českobudějovické věže – Radniční, Černou, Rabštejnskou a Železnou pannu – je připraven i bohatý doprovodný program. Slavnostní zahájení v pořadí třetího Dne věží a rozhleden si v 9 hodin nenechá ujít řada významných osobností v čele s primátorem Českých Budějovic Jurajem Thomou, který nad akcí převzal záštitu.

O hodinu později už na túru po věžích a rozhlednách vyrazí účastníci všemi možnými způsoby – na kolech, autem i pěšky. A aby se zdolávání vrcholů neslo v co nejpříjemnějším duchu, celou cestu od jedné věže k druhé bude účastníkům hrát kapela Švejk&C. K.Šraml. A nebude to zdaleka jediná připomínka legendárního Švejka v tomto dni.Mezitím se náměstí Přemysla Otakara II. změní v ryze sportovní centrum, ukázky správného pohybu zde předvedou zástupci České asociace Sportu pro všechny. O pohyb nepřijdou ani tělesně postižení návštěvníci, pro které jsou rovněž připraveny zajímavé sportovní aktivity, jimiž provede herec Jiří Mádl. A nebude chybět ani oblíbené Medobraní.

Odpolední čas bude patřit pokusům hned o dva zápisy do Guinnessovy knihy rekordů, o které se organizátoři pokusí ve spolupráci s pelhřimovským Muzeem rekordů a kuriozit a Agenturou Dobrý den. Hlavní kulisou bude Radniční věž, z jejíchž ochozů se uskuteční pokus o nejdelší basketbalovou a korfbalovou přihrávku. „Jeden z hráčů bude stát na ochozu věže, druhý pod ní a bude muset míč chytit. Sám jsem zvědavý, kterým ze sportovců se to podaří. Přece jen má každý jinou techniku. Pro tento pokus jsme si proto pozvali místní basketbalové a korfbalové profesionální hráče,“ poodhalil hlavní organizátor akce Marcel Goetz, který je zároveň předsedou Českého svazu rekreačního sportu.

O druhý rekordní zápis se popere přímo jeden z účastníků. A ne ledajaký. Samotný Josef Švejk. Herec a zpěvák Přemysl Kubišta, který je k nerozeznání od svého slavného předchůdce Rudolfa Hrušínského právě v kostýmu slavného českého vojáka vyrazí rovněž zdolat všechny čtyři českobudějovické vrcholy v jediném dni.

Účastníci Dne věží a rozhleden si mohou opět zakoupit i speciální sběratelské 4pohledy s razítky. Budou tak mít šanci v závěrečné tombole vyhrát i hlavní cenu v podobě horského kola. A proč je dobré se této akce rozhodně zúčastnit? „Rád bych, abychom tímto způsobem rozhýbali co nejvíce lidí, aby zároveň poznávali krásy nejen našeho města a aby necestovali pouze přes internet, ale měli skutečné zážitky. Zároveň věřím, že podobné akce mohou výrazně prodloužit turistickou sezónu. Výhled do krajiny je totiž podle mne nejkrásnější právě na podzim,“ dodává osobní pozvánku pro účastníky hlavní organizátor Dne věží a rozhleden Marcel Goetz.