Desátý ročník Barokomaratonu přitáhne do Plas ultramaratonce, rekreační běžce i děti

Před deseti lety si parta běžeckých nadšenců řekla, že už má plné zuby městských běhů a rozhodla se pořádat vlastní závody poblíž Plas v malebném okolí řeky Střely. Jimi pořádaný Barokomaraton, který nabídne tratě od stokilometrového ultramatonu po nejkratší distanci na 4,2 kilometru či dětské závody, oslaví ve dnech 1. a 2. září první kulaté narozeniny a je při chuti jako nikdy předtím.

„Když jsme s Barokomaraton začínali, bylo v okolí takových závod jen sedm. V současnosti jich je už dobrých pětatřicet, ale nám se stále daří držet počet účastníků naší akce nad hranicí tisícovky účastníků. Je to pro nás znamení, že se u nás snad běžcům líbí,“ říká Konstantin Wiesner z pořádajícího běžeckého klubu RuMning klap.

Organizátoři v současnosti evidují 950 přihlášených, z toho šedesát odvážných vyběhne o půlnoci z pátku 1. září na sobotu 2. září z areálu Velká louka v Plasech na nejdelší, stokilometrovou trasu. Největší zájem je zatím o Baroko OZP půlmaraton, který odstartuje v sobotu 2. září v 10,30 h. O deset minut dříve vyběhnou na trať maratonci na klasické 42 km dlouhé trase. Ve tři čtvrtě na jedenáct odstartuje závod na 10 km a v 10,55 h závod Baroko Habanson na 4,2 km.

K prezentaci se mohou účastníci závodu dostavit do prostoru startu a cíle v areálu Velká louka Plasy v pátek od 18 do 21 h i v sobotu od 7,30 do 9,20 h. Součástí sobotního programu budou také dětské závody určené všem malým zájemcům bez rozdílu věku. Ty startují od 11 do 13 h každou půl hodinu a děti se jich mohou účastnit opakovaně. Každý závodník, který doběhne do cíle, se také může těšit na cenu v podobě bonbonů nebo kalendáře.

Tři nejlepší běžci z každé kategorie od 4,2 km výše se mohou těšit na medaile ze skla za umístění na stupních vítězů. Rozdávat se ale budou i další hodnotné ceny a šanci má téměř každý. V Plasech totiž ctí heslo, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.

„Ve čtyři hodiny odpoledne budeme mít tombolu, kde se budou výherci losovat na základě startovních čísel. Chtěli jsme, aby se boje o ceny mohli zúčastnit všichni a neodnášeli si odměny stále ti stejní běžci. Mez možnými výhrami je třeba rodinný stan s nafukovací konstrukcí v hodnotě 12 000 Kč, jízdní kolo či poukázky na běžecké boty,“ láká do Plas Konstantin Wiesner.