Do kraje Boženy Němcové letos vyrazí i koloběžky

K nejznámějším pochodům nejen ve východních Čechách patří Babička – pochod krajem Boženy Němcové, který měl svoji premiéru v roce 1975.  V pořadí 41. ročník pořádá v sobotu 7. května TJ Sokol Velké Svatoňovice.

Babička

O popularitě akce svědčí počty účastníků, které většinou překračuji hranici tisícovky – rekordem je 1 523 účastníků z roku 2014. V loňském roce se sešlo ve Velkých Svatoňovicích 1 432 turistů a cykloturistů. „Věříme, že nám vyjde počasí a na startu všech našich tras bude opět hodně zájemců,“ přeje si jeden z organizátorů pochodu Jiří Špetla.

Od prvního ročníku pochodu se chodí trasy 25 a 50 kilometrů, které mají start ve Velkých Svatoňovicích a vedou přes Babiččino údolí a Českou Skalici. Cíl kratší trasy je v České Skalici. Pro děti je v okolí Velkých Svatoňovic připravena pětikilometrová trasa, o niž byl v posledních dvou letech největší zájem (2015: 644 startujících, 2014: 709 startujících!).

„Opět na ní bude připraven zajímavý program, na kterém s námi tradičně spolupracují hasiči – děti se setkají s pohádkovými postavami a na stanovištích si budou moci zasoutěžit a získat nějaký pamlsek,“ řekl Jiří Špetla, který potvrdil, že na trasách očekávají i pejskaře s jejich miláčky – loni jich pětadvacítku šlo jedenadvacet.

Od roku 1994 jsou ve Velkých Svatoňovicích na pořadu i cyklotrasy na 30, 50 a 70 kilometrů, které účastníky zavedou na snadno sjízdné lesní cesty a až na jednu krátkou výjimku na méně frekventované silnice. Cíl nejkratší trasy je opět v České Skalici, účastníci všech ostatních se vrátí do místa startu.

„Novinkou letošního ročníku je pětadvacetikilometrová trasa Velké Svatoňovice – Česká Skalice pro koloběžky, které by měly mít dostatečně velká kola, aby zvládly polní a lesní cesty. Zájemcům nabízíme možnost si koloběžku u nás v místě startu vypůjčit, všichni ji pak budou muset vrátit v cílovém místě,“ informoval Špetla.

V prostoru startu bude opět „operovat“ populární koňské taxi, se kterým se zájemci mohou dostat k rybníku Blatňák. Na kontrolách bude připraveno občerstvení – u Slatinského mlýna, kde zahraje country skupina Pěna, si zájemci budou moci koupit uzeninu přímo z udírny.

„Všem dáme možnost se zvážit před startem a pak v cíli, aby zjistili, jak se absolvování tras projevilo na jejich hmotnosti,“ doplnil Jiří Špetla. O dopravu mezi Velkými Svatoňovicemi a Českou Skalicí se postará autobus.

Letošní 41. ročník pochodu malebnými místy, o kterých pojednává nejznámější román spisovatelky Boženy Němcové, startuje v časech od 7 do 10,30 hodin z místního hřiště. Děti se na svou trasu vydají v intervalu 8 – 10,30 hodin. Startovné činí 25 korun pro dospělé, 10 korun zaplatí děti a  studenti a stejnou částku vyberou pořadatelé i za účast psů. Každý, kdo dorazí úspěšně do cíle, obdrží diplom s razítkem – ten dostanou i pejsci se startovním průkazem.