Do stopy Jizerské padesátky vyrazí bez lyží tisícovka běžců

Legendární lyžařská Jizerská 50 bude mít letos podruhé svoji běžeckou variantu – v sobotu 5. září se v Bedřichově koná ČEZ Jizerská 50 RUN. Jsou na ní připraveny běžecké trasy na 50, 23 a 12 kilometrů, chybět nebudou ani dětské závody na 500 a 1000 metrů.

Jizerka

Pořádajícímu Ski klubu Jizerská padesátka se dosud přihlásilo 1 113 závodníků, z toho 217 na 50 km, 342 na 23 km a 386 na 12 km. Na dvou dětských trasách by mělo soutěžit 168 přihlášených. Novinkou proti loňskému premiérovému ročníku je padesátka, která přesně kopíruje trať slavného lyžařského maratonu.

„Původně byl stanoven limit 100 startujících, ale ten jsme naplnili během jednoho týdne, a tak jsme jednali o jeho navýšení. Díky vstřícnosti Lesů ČR se to podařilo, limit je nyní stanoven na 300 účastníků. Protože se nám podařilo vyjednat povolení pro trasu na 50 kilometrů, museli jsme změnit směr běhu v části trati na 23 km. Úsek Závory – Gregorův kříž – Hřebínek – Bílé kuchyně se tak poběží opačným směrem než loni. Změny se dočkala i nejkratší trať na 12 km. Vynechali jsme zde prudký lesní seběh k přehradě Černá Nisa,“ popisuje jednotlivé trasy členka organizačního výboru Michaela Visingerová.

Na všechny účastníky čeká kvalitní servis, na který jsou při Jizerské 50 zvyklí – převlékárna, úschovna věcí, dostatečný počet občerstvovacích stanic (12 km má tři, 23 km čtyři a 50 km šest) a teplé jídlo v cíli. Počítá se také s měřením mezičasů na 3., 7., 15., 20., 25., 40. a 45. km.V rámci startovného získají závodníci třeba běžeckou čelenku a vlastní závodní fotografii ke stažení zdarma.

„On-line registrace sice skončila v neděli 30. srpna, ale závodníci se mohou registrovat až do naplnění stanovené kapacity přímo u výdeje startovních čísel v Bedřichově, a to už v pátek 4. září od 16 do 20 hodin pro všechny závody. V sobotu 5. září mají možnost od půl sedmé do půl osmé pro padesátku a od půl sedmé do půl jedenácté pro závody na 23 a 12 kilometrů“, upřesňuje Michaela Visingerová.

Hlavní závod na 50 kilometrů odstartuje na stadionu Bedřichov v 8 hodin (limit dokončení je stanoven na 16. hodinu), o tři hodiny později se na svoje trasy vydají závodníci přihlášení na 23 km (limit 14.30 hodin) a 12 km (limit 14.00 hodin). Dětské závody začínají ve 14 hodin.

Výsledkovou listinu bude tvořit šest věkových kategorií mužů a stejný počet kategorií žen, děti mají vypsáno pět věkových kategorií. Připraveny jsou i dvě týmové soutěže – tzv. Tandem (muž a žena) a Slow Motion (co nejpočetnější tým). Nejlepší závodníci se mohou těšit na originální poháry od Crystal Bohemia Poděbrady a věcné ceny od partnerů akce.

V sobotu nepůjde jenom o samotné běhání, ale je připraven i pestrý doprovodný program. „Přímo na stadionu v Bedřichově bude ČEZ Fun zóna, kde se pobaví malí i velcí závodníci. Před závodem i po jeho skončení zde budou připraveny masáže zdarma. Děti se zase mohou zabavit u fotbálku, herních konzolí, na skákacím hradu nebo při řadě  zajímavých soutěžích,“ dodává tiskový mluvčí závodu Tomáš Leixner.

Atraktivní ceny nabídne tombola – tou hlavní je cyklistické kolo v hodnotě téměř 30 000 korun.