Do Víru se sjedou vytrvalci na jubilejní Malý svratecký maraton

Malý svratecký maraton se v sobotu 19. srpna uskuteční již po sedmdesáté. Foto: Vír v údolí Svratky

Vír v okrese Žďár nad Sázavou se chystá v sobotu 19. srpna na nápor vyznavačů běhání. Obec na Vysočině v malebném údolí řeky Svratky bude totiž hostit jubilejní, sedmdesátý ročník Malého svrateckého maratonu. Závod je jednak během s nejdelší tradicí v dané distanci, jednak se jedná o pátý nejstarší nepřetržitě konaný běh v České republice. Akce bude součástí projektu Tipsport Sportuj s námi.

„V současnosti máme sedmdesát přihlášených do hlavního závodu, přičemž většinou jde o jednotlivce, ale máme už i zájemce o štafety. K tomu se uskuteční opět doprovodné běhy dětí a mládeže, kde počítáme, že se objeví další dvě stovky účastníků. Velmi se těšíme na bouřlivou atmosféru, chodí k nám běžně fandit k šesti stovkám diváků,“ prozradil David Lahodný z pořádajícího sportovního oddílu Jiskra Vír.

Začátek sobotního nabitého programu obstarají před Kulturním domem Vír od 9,30 děti v rámci 45. ročníku Běhu Vírem mládeže. V závislosti na věkových kategoriích mezi sebou zabojují na tratích od 75 do 1200 metrů. Ve 14,30 hodin odstartuje silniční Malý svratecký maraton na 32 kilometrů, jenž zavede běžce do Nedvědic a zpět. Potřetí jej mohou zájemci absolvovat i v rámci čtyřčlenných štafet, premiérově pak i v rámci dvoučlenných. Mezičas před doběhem borců zpět do cíle pak vyplní od 15 hodin 57. Běh Vírem dorostu na tři kilometry.

„Vzhledem k letošnímu jubileu jsme vydali brožurky s historickými milníky závodu a budeme tu mít putovní pohár se jmény všech dosavadních vítězů. Kdo letos dosáhne na stupně vítězů, může se těšit za celkové pořadí na prize money a v kategoriích na věcné odměny v podobě sportovního vybavení i výživy. Každý běžec si navíc na památku odnese medaili. Chybět nebude ani tombola a večer proběhne tradiční Maratonská veselice, tentokrát s DJem Davidem Hamerským,“ uvedl David Lahodný.