Dogtrekking Stopou strejdy Šeráka oslaví jubileum

Do obce Lipová-lázně se sjedou vyznavači dogtrekkingu na akci Stopou strejdy Šeráka. Foto: Jiří Křivánek (www.pesjira.cz)

Dvoutisícová obec Lipová-lázně na Jesenicku bude od pátku 14. července do neděle 16. července v centru pozornosti vyznavačů dogtrekkingu. Sportovci se svými čtyřnohými parťáky se sem sjedou, aby se zúčastnili jubilejního, dvacátého ročníku závodu Stopou strejdy Šeráka. Název v lehce recesistickém duchu staví strejdu Šeráka coby protipól dalšímu rodinnému příslušníkovi z Jeseníků a hned tomu nejvyššímu – Pradědovi. Akce bude součástí projektu Tipsport Sportuj s námi.

„Očekáváme nějakých osmdesát závodníků na dlouhé a padesát na doprovodné trati. Co se týče plemen, míváme pestrou sestavu. Hojně jsou zastoupeni kříženci, jeden kamarád jezdí od Karlštejna s maličkou šiperkou, nechybí velká plemena jako hovawarti… Důležité samozřejmě je, aby byli pejsek i páníček v kondici – přece jen tady u nás v Jeseníkách máme jedinou rovnou plochu, a to je místní fotbalové hřiště. Je tedy určitě třeba počítat s převýšením, čas absolvování trasy také ovlivňuje počasí, když je horko, trvá to pochopitelně déle,“ uvedl Gejza Sóky z pořádajícího Musher klubu Obří skály.

V pátek v 7 hodin ráno z centra závodu v lyžařském středisku Miroslav v Lipové-lázních odstartuje dogtrekking Long. V jeho rámci absolvují závodníci 98 kilometrů v Hrubém Jeseníku, na což mají časový limit padesát hodin. Ti nejrychlejší obvykle bývají v cíli za třináct až patnáct hodin. V sobotu pak vyrazí čtyřnozí šampioni se svými majiteli rovněž v 7 hodin na trekking Mid, v jehož rámci budou mít za úkol do pětadvaceti hodin urazit 47 kilometrů.

Vedení tratí je přesně vyznačeno a opatřeno řadou kontrol, aby si účastníci nemohli dráhu zkrátit. Při startu budou navíc organizátoři kontrolovat povinnou výbavu sportovců, do níž patří strava, miska a dostatečná zásoba vody pro pejsky, stejně jako funkční svítilna, mapa, lékárnička nebo reflexní prvky.

„Kromě českých závodníků máme potvrzenou rovněž účast ze Slovenska, v předstihu bylo možné si objednat trička k letošnímu závodnímu jubileu. Ceny nemáme nijak honosné, až tak je neřešíme. Především nám jde o to se potkat a užít si závody v nádherné přírodě. V současnosti v tuzemsku probíhá každoročně seriál o nějakých osmi až jedenácti dogtrekkingovývh závodech, jak to který rok vyjde. To by nás před dvaadvaceti lety, kdy jsme byli s přáteli na přechodu Českomoravské vysočiny, což se nám stalo později inspirací pro naši akci, snad ani nenapadlo,“ uvedl Gejza Sóky.